Delší pobyty

Tip na letní dovolenou: Rakousko, Pillerseetal

Pro letošní letní dovolenou jsme si vybrali městečko Waidring ležící v Tyrolsku, v okrese Kitzbühl, kousek od hranic s Německem, asi 500km od Prahy.

Hledali jsme místo, které bude maximálně 5-6 hod cesty, kde se bude dát jezdit na kole, chodit po horách, koupat se a kde bude dost zábavy pro děti. V oblasti Pillerseetal jsme byli poprvé a myslím, že určitě ne naposledy.

Ubytováni jsme byli v úplném centru Waidringu v apartmánech Huber. Hned u apartmánu jsme měli malý obchod, pekařství a dvě restaurace s krásnými zahrádkami. Nedaleko byla kavárna, banka, turistické informace, dětské hřiště a zastávka autobusu. Kousek dál (ale stále ještě v městečku) byl na větší nákup Spar. V centru se téměř každý večer konala nějaká zábava – věcer pro děti se skákacími hrady a prolézačkami, letní kino, koncert místního policejního sboru atd. Prostě to tam (překvapivě i pro nás) celkem žilo.

Lanovka na Steinplatte a Triassic park

Ve Waidringu je i zimní středisko, proto přímo z městečka (5 min od centra) jezdí gondola na horu Steinplatte (1869 m). Lanovka jezdí i v létě a hora nabízí mnoho aktivit pro malé i velké. Na lanovku vás vezmou samozřejmě i s kočárkem (za kočárek se neplatí, děti do 6 let zdarma) a celý vršek je s kočárkem v pohodě sjízdný.

Kousek od horní stanice lanovky jsou dvě restaurace a vstup do hlavní letní atrakce pro děti – do Triassic parku (zdarma). Je to vlastně takový dinopark, který začíná vnitřní expozicí o historii a původu dinosaurů a pokračuje vnějším velkým “parkem”, kde jsou hřiště, pískoviště, lanový park, klouzačky, letecká stěna a jezírka s posezením. Je to tam opravdu krásné a s dětmi tam bez problémů strávíte celé odpoledne, navíc když je krásně, můžete se opalovat na lehátkách u jezírka a děti řádí kolem (předpokládám, že když je teplo, tak se tam dá i koupat, my jsme až takové teplo neměli) – prostě idylka.

Kromě dinoparku se vyplatí dojít se podívat na vyhlídku (Aussichtsplatform), odkud je krásný výhled na Kitzbühlské Alpy, a nahoru ke Speichersee, kde je další atrakce s dinosaury pro děti (aby měly důvod si vyšlápnout trochu kopec). Oboje schůdné s kočárkem. Dá se dojít procházkou i k vrcholovému kříži podle ukazatele by to mělo být něco přes půl hodiny cesty tam, my jsme tam nakonec nešli, takže nevím, zda se to s kočárkem dá.

Badesee aneb krásné přírodní koupaliště

Další atrakcí pro horké letní dny (a že tam umí být horko, i když je to městečko v horách) je místní koupaliště. Platí se zde vstupné a najdete tu kromě přírodního jezera také bazén (toho času v rekonstrukci), dětské hřiště a brouzdaliště, hřiště na beach volejbal, bufet, toalety, sprchy a převlékárny. Jezero má část s velmi postupným přístupem do vody, kde si s kamínky vyhrají především malé děti, ale i molo a chodníky, ze kterých jdete přímo do hloubky. Voda měla v srpnu 21 stupňů a byla průzračně čistá, ležet se dá na trávě kolem celého jezera, nebo na dřevěném chodníku. Stínu jde zde dostatek. V bufetu mají zkladní jídla a pití (hot dog, hranolky, klobásu, burger, toasty, zmrzlinu), případně za rohem je Spar, kam se dá dojít něco koupit.

Na kole údolím Pillerseetal a lanovkou k Jakobskreuz

Oblast Pillerseetal je i oblíbenou oblastí pro cykloturistiku. Akorát jsou to hory, takže kopečky. Když někoho na kole potkáte, tak má buď silnici, nebo e-bike. Ty tu teda obecně dost frčej, že si člověk na normálním horským kole připadá skoro divně..no potom, co jsem táhla 25kg těžkej vozík 10km do kopce naprosto rozumím, proč tomu tak je.

Pro výlet na kolech jsme si vybrali 42km dlouhý okruh (cyklostezka 18 „Kalksteinrunde“), který měl být jednoduchý a relativně rovný. Celá trasa vedla po cyklostezce bez aut (až na pár úseků ve vesničkách) a dala se zvládnout jak s vozíkem, tak s dítětem v sedačce. Z Waidringu jsme jeli ke krásnému jezeru Pillersee s modrozelenou vodou, a pak jsme pokračovali do St. Jakob in Haus, kde jsme si udělali přestávku na oběd. Kola jsme nechali u lanovky a sedačkou jsme se i s vozíkem (používáme Chariot a slouží nám i jako kočárek) nechali vyvézt na Buchensteinwand, kde stojí rozhledna Jakobskreuz. Kočárek nám opět vzali na lanovku zdarma, akorát jsme ho tentokrát museli složit. Vstup na Jakobskreuz jsme si zaplatili spolu s lanovkou. Rozhledna je nová, moderní, s výtahem, uvnitř jsou vyhlídkové terasy s dalekohledy a vyhlídkové místnosti (konají se tu různé semináře, školení a místnosti si člověk může i pronajmout). Na vrcholu hory je několik procházek (pouze bez kočárku) a restaurace s terasou, kde se dá velmi dobře najíst. Dole u lanovky jsou dvě dětská hřiště. Na kolech jsme pak pokračovali směr Fieberbrunn a St. Johann in Tirol a odtud přes Kirchdorf a Erpendorf zpátky do Waidringu. Po cestě bylo nespočet možností, kde zastavit a dát si něco k pití, nebo se i osvěžit v řece. S malými dětmi to byl celodenní výlet, cesta nahoru-dolu (spíš teda nahoru než dolu ;)), posledních 10km bylo více méně jenom do kopce.

Výlet vlakem a lanovkou na Harschbichl

Náš Šíma zbožňuje vlaky, tak jsme si jeden den udělali výlet místní „MHD“. Z Waidringu jsme vyrazili autobusem do Hochfilzenu, odtud jsme se dovezli vláčkem do St. Johann in Tirol a tam jsme strávili zbytek dne. Autobus i vlak byly nízkopodlažní, takže jsme se v pohodě vešli i s kočárky. A díky tomu, že jsme k ubytování dostali Kartu hosta (Gästekarte) tak jsme vlak i bus měli úplně zdarma.

St. Johann in Tirol je sice větší městečko než Waidring, ale pořád velmi malebné. Když jsme tam byli my, tak se zrovna konal Radweltpokal, takže městečko bylo plné cyklistů a cyklistikou to tam celé žilo. Kousek od centra jezdí kabinková lanovka na vrchol Harschbichl. Lákadlem jsou zde motokáry, na kterých si můžete sjet od horní stanice lanovky až dolů. Musí to být super adrenalin, ale nás tam s tak malými dětmi nepustili, prý je to celkem nebezpečné. Pokud byste z lanovky vystoupili na Mittelstation, tak si můžete zašplhat v lanovém centru (různé překážky podle věku již od 3 let), nebo na lanové houpačce Flying Fox přeletět přes jezírko.

My jsme se nechali vyvézt až nahoru (kočárek opět bez problémů v kabinkové lanovce), kde nás čekala nádherná horská bouda s terasou a skvělé dětské hřiště s trampolínou, traktůrky, houpačkami, klouzačkami a i několika zvířátky. Ráj pro rodiče (sluníčko, terasa, drink :)) i pro děti. Je to tam opravdu krásné, super výhled, určitě to stojí za návštěvu.

V Pillerseetal jsme byli týden a moc se nám tam líbilo, nebyl den, kdy bychom neměli co dělat. Ocenili jsme, že jsme celý týden nemuseli použít auto, všechno jsme měli buď v docházkové vzdálenosti, nebo v dojezdové vzdálenosti na kole či autobusem. Pro děti je to region s hromadou aktivit, děti jsou všude vítány a je vidět, že se myslí na to, že rodiny cestují i s těmi nejmenšími dětmi – jídelní židličky, přebalovací pulty, dětská jídla nebo hřiště jsou všude téměř samozřejmostí. Nestihli jsme navštívit Familienland, což je velký zábavní park pro děti (spíš pro ty starší) v St. Jakob in Haus, kde je v areálu i indoor lezecká stěna a solná jezkyně pro případ špatného počasí. Plánujeme se sem vrátit v zimě a zkusit středisko Waidring-Steinplatte na lyžování, protože z Prahy je to kousek a vypadá, že by tam lyžování i dětmi mohlo stát za to.

2 komentáře: „Tip na letní dovolenou: Rakousko, Pillerseetal“

  1. Dekuji moc za toto doporuceni. Na zaklade vasi recenze jsme letos s rodinou stravili po ceste z Italie dva dny v oblasti Waidringu, mimo jine jsme jeli do Tirassic Parku a Badesee a bylo to bezva. Skvela inspirace, diky!!!

    To se mi líbí

  2. Díky moc za doporučení, za týden vyrážíme:) Jen řešíme jaký kočár – máme standardní cybex all terrain, anebo si můžeme půjčit Thule – je potřeba nebo veškeré terény pro kočár byly zpevněné? Díky moc, Zuzka

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s