Delší pobyty

Tip na zimní dovolenou: Frymburk a Lipno

Téměř každý rok mezi svátky mizíme z Prahy, abychom strávili Silvestra někde pryč, většinou na horách. A téměř pokaždé necháme shánění ubytování na poslední chvíli, což v silvestrovském s dětma a hromadou požadavků, které na ubytko máme, není úplně ideální situace 🙂 na druhou stranu se nám nikdy nestalo, že bychom ubytování nakonec nesehnali.

Když nezafunguje booking.com ani infocentra v preferovaných lokalitách, tak se mi vždy osvědčilo na poslední chvíli dát poptávku na www.ceskehory.cz. Je to vlastně nejjednodušší, protože majitelé, kteří mají volnou kapacitu, se ozývají sami. A toto zafungovalo i letos. Nabídek jsme měli několik, ale nakonec jsme vsadili na starou známou lokalitu i ubytování. Jeli jsme do Frymburku k paní Stejskalové. Byli jsme u ní ubytovaní už kdysi ještě bez dětí.

V klidné části Frymburku přímo na břehu lipenské přehrady nabízí paní majitelka 4 nádherně vybavené moderní apartmány. Tentokrát jsme bydleli ve velkém dvoupokojovém apartmánu v prvním patře s vlastním vchodem (na webu jako Apartmán 3). Apartmán měl zimní zahradu s přímým vstupem na terasu s posezením, přístup na zahradu a k přehradě. V apartmánu byly dvě oddělené místnosti, kuchyňský kout (myčka, varná deska, trouba) s posezením a koupelna s WC. Celkem by se tu vyspalo asi 6 lidí. Cena za ubytování i v silvestrovském týdnu byla více než příznivá a paní majitelka je velmi milá, takže jsme byli velmi spokojeni. Zdarma jsme měli k dispozici jak cestovní postýlku, tak jídelní židličku.

Na Lipně jsme byli v minulosti už několikrát jak v zimě, tak v létě. Líbí se nám tam spousta možností, co dělat. Stezka korunami stromů, Království lesa, hopsárium, aquaparky, bruslení, bobování, lyžování, běžkování, bobová dráha, kolo a in-line brusle kolem přehrady, možnost přívozu a vodních sportů, případně možnost výletů ať už v okolí na Šumavu, do Českého Krumlova nebo do sousedního Rakouska či Německa. Co my jsme tentokrát zvládli?

Výlet na Stezku korunami stromů

Stezka korunami stromů je místní atrakce jak v zimě, tak v létě. V zimě k ní můžete buď vyšlápnout z Lipna po svých, nebo se vyvézt Stezkabusem, který jezdí z hlavního parkoviště. V létě se dá jet i lanovkou. Do Stezkabusu vás vezmou i s kočárkem, jízdenky se v zimě kupují přímo u řidiče. Stezka je krásná, je z ní parádní rozhled, za návštěvu určitě stojí. Co za návštěvu určitě nestojí, je restaurace v Hotelu Kramolín kousek od Stezky. Zkuste si jídlo naplánovat jinam, než nahoru na kopec, protože tam je to opravdu o nervy. My je tam málem nechali. Na jídlo jsme čekali nekonečně dlouho a to v nabídce byl snad jen řízek/smažák/hranolky/guláš, obsluha tragická a ceny naprosto nepřiměřené. Nepřestane mě udivovat, že tyhle typy podniků v dnešní době ještě stále fungují. Takže sem opravdu ne.

Zpátky dolu můžete jet buď zase Stezkabusem, sejít po silnici, nebo to vzít jako my procházkou dokola po žluté značce. Musí se sice dvakrát přejít sjezdovka, ale je to hezká cesta a dá se jet chvílema i na bobech. Co nás trochu zklamalo, bylo to, že pokud bydlíte ve Frymburku, tak se do Lipna (cca 6km) nemáte šanci přes den dostat jinak, než autem nebo pěšky, což třeba pro nás bylo dost limitující. Doprava kolem Lipna je naprosto nedostačující – skibus jezdí 3x denně, linkové autobusy skoro vůbec, navíc tam by asi měli problém vzít nás s kočárkem. To je na takovou lokalitu velká škoda. V porovnání se středisky v Rakousku/Itálii, ale třeba i v porovnání se Špindlem, kde (ski)busy jezdí i během dne, nás tohle nemile překvapilo. Pokud nechcete jezdit autem, tak doporučuju bydlet přímo v Lipně, budete víc v centru dění.

Frymburk – bobování a aquapark

Když pojedete do Frymburku od Lipna, tak hned na začátku uvidíte nový malý lyžařský areál. Je určený hlavně pro začátečníky a rodiny s dětmi (jeden vlek a dva pojízdné koberce). Vedle lyžařského svahu je upravovaný kopec i pro bobování a sáňkování, kde se děti můžou dostatečně vyblbnout. Vstup na bobování je zdarma, když si zaplatíte 50 Kč, tak můžete využívat pojízdné koberce a nemusíte šlapat do kopce 🙂 Na svahu je občerstvení a hned vedle i snowtubing.Další atrakcí ve Frymburku, kde odpoledne potkáte všechny, se kterými jste se přes den potkali na kopci, je místní aquapark. Najdete ho ve Wellness hotelu a je v něm tobogán, relax bazén s vířivou lavicí, divoká řeka, dvě dráhy na plavání, vířivka a oddělené dětské brouzdaliště s klouzačkou a super teplou vodou. No zkuste hádat, kde jsme trávili nejvíc času 🙂 V době, kdy jsme tam byli, tak akorát rekonstruovali šatny a páru (přistavují totiž venkovní bazény a saunový svět), takže o to horší tam byly podmínky. Pro malá miminka bych to tam nedoporučila vůbec, krom toho, že tam nebyl ani přebalovací pult, tak nebylo kde nechat kočárek, a až na teplou vodu v brouzdališti tam bylo celkem chladno. Nicméně naše děti byly z brouzdaliště a klouzačky nadšené, takže my jsme byli v bazénu skoro každý den. V hotelu samotném je i vnitřní saunový svět, ten jsme ale neměli šanci vyzkoušet. Další aquapark je přímo v Lipně, ale říká se, že ten ve Frymburku je lepší.

Co se týče jídla, tak jsme ve Frymburku jedli v restauraci U Kostela, kde jsme byli moc spokojení, jídlo bylo výborné, obsluha milá.

Aquapulco Bad Schallerbach

Protože nám počasí úplně nepřálo, střídavě pršelo/sněžilo a hodně foukalo, tak jsme se jeden den rozhodli pro větší výlet. Děti chtěli do bazénu, tam jsme vybrali termální vodní svět Aquapulco v Bad Schallerbach v Rakousku, asi hodinu a půl cesty z Lipna.

Aquapulco je obrovský vodní pirátský svět s tobogány a vodními atrakcemi, které si užijí malí i velcí. Najdete tam několik tobogánů a klouzaček, lagunu s vlnobitím, vodní děla, divokou řeku, dva venkovní termální bazény a a nejrůznější prolejzačky a proplavávačky. Stranou odděleně je Baby bay, prostor určený pro hrátky těch nejmenších, s hodně teplou vodou, malými klouzačkami, brouzdlištěm a malými vodními atrakcemi. V celém komplexu je několik barů a kaváren, v prvním patře pak samoobslužná restaurace a vodní kino. Celé Aquapulco je tak velké, že by tam člověk s přehledem strávil celý den. Navíc je návštěvu možné propojit s velkým saunový světem, nebo tremálními lázněmi.

Celý areál je přizpůsobený pobytu rodičů s dětmi a to i s těmi nejmenšími. Kočárek si můžete vzít s sebou dovnitř, v Baby bay je kojící a přebalovací koutek, v restauraci jsou samozřejmostí jídelní židličky a dětské menu (a tím nemyslím nugety s hranolkama :)).

My jsme tam byli o víkendu, lidí tam bylo dost, ale tak nějak se to v tom prostoru ztratilo a vůbec mi to nepřišlo, fronty byly akorát klasicky na tobogány, ale nic velkého. Co mi tam trochu chybělo, byl nějaký prostor, kde by se vyřádily děti, které ještě neumí plavat, ale zároveň nejsou úplný prťata (náš Šíma). V Baby-bay se nudil, protože tam byla voda po kolena a klouzačky fakt mini (tam to bylo ideální pro Stelli). A ve velké laguně byly jen velké tobogány a klouzačky, kam se sám bál a ve vodě nestačil. Něco jako je v Praze v Čestlicích takový ten zadní dětský bazén, kdo znáte. Jinak všechno ostatní bylo fajn včetně jídla, Rakušáci termály a aquaparky prostě uměj, to víme. Ceník najdete na webu, jako vzpomínku si můžete odvézt třeba fotku, jak jedete na tobogánu 😉

Hopsárium na Lipně i v Českých Budějovicích

Pokud by se vám na Lipně někdy stalo, že už nebudete vědět, co s dětma vymyslet, nebo by vám fakt nepřálo počasí a potřebovali byste nějakou indoor aktivitu, tak skoro za rohem jsou Budějky a tam několik možností, kde děti zabavit. My jsme tam jednou vyzkoušeli Hopsárium, což je klasická dětská herna podobná třeba Žirafě v Praze v Průhonicích. Mají pobočku jak přímo na Lipně, tak i v Budějkách. Tu lipenskou jsme díky místnímu návalu jěstě nevyzkoušeli. Naopak v Budějkách jsme tam i o víkendu byli skoro sami.

Největší atrakcí je určitě indoor dopravní hřiště pro odrážedla s fungujícími semafory a ježdění na pneumatikách. Krom toho je tam hezká oddělená zóna pro nejmenší a 4 velké trampolíny. Pro rodiče je tam posezení, ze kterého dohlédnete všude, a možnost nějakého drobného občerstvení a samozřejmě zázemí jak pr děti tak pro dospělé.

Není to rozhodně tak gigantická herna jako jsou třeba ty pražské, ale děti se tam určitě zabaví. Co mě trochu mrzelo byl otřesný stav odrážedel, kdy snad polovina jich byla rozbitá.

Pokud byste se chtěli v Budějovicích i najíst, tak my měli celkem dobrou zkušenost s Hostincem u tří sedláků. Je za rohem od restaurace Masné krámy, kam jsme sice měli namířeno, ale najíst jsme z důvodu konání večerní akce nedostali. Velmi dobrou kávu vám v Budějovicích udělají v kavárně Široko nebo ve Fér Café.

Celou lipenskou oblast můžeme pro dovolenou s dětmi doporučit, i když jsou věci, na kterých by bylo samozřejmě potřeba zapracovat. Pokud už s dětmi lyžujete/nebo lyžovat začínáte, tak si na Lipně v zimě dovolenou užijete o to víc. Lipenský areál je moderní, se sedačkovými lanovkami a zárověn fajn zařízený i pro začátečníky. Ale i bez lyží tahle oblast nabízí dost aktivit. My doufáme, že na Lipně někdy ještě zažijeme pořádnou zimu, aby se dalo bruslit na zamrzlé přehradě, protože to musí opravdu zážitek.

1 komentář: „Tip na zimní dovolenou: Frymburk a Lipno“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s