Delší pobyty

Tip na zimní dovolenou: Rakousko, Bad Hofgastein (1. část)

Jestli hledáte místo, kde byste si mohli zimní dovolenou užít i s těmi nejmenšími dětmi, a zároveň se nevzdávat lyžování nebo běžkování, tak Bad Hofgastein můžeme více než doporučit. Byli jsme tu letos podruhé, a tentokrát už jsme si kromě procházek, sáňkování, lanovek a termálů užili i místní svahy.

Krásné lázeňské městečko Bad Hofgastein leží v Rakousku ve spolkové zemi Salzburg a spolu se sousedními městečky Bad Gastein a Dorfgastein tvoří tzv. Gasteinské údolí. Z Prahy je to sem necelých 500km, takže asi 5,5 hodiny cesty.

Pro nás je to takové ideální all-in-one. Malebné městečko s krásným lázeňským parkem, ve kterém je strojově upravovaná stopa na běžky. Přímo v centru městečka je kluziště a možnost zahrát si curling. Nádherná stezka/promenáda kolem řeky ideální na procházky s kočárkem. Termální lázně přímo v centru se super zázemím pro děti. Skibusy (nízkopodlažní), které jezdí každou chvilku, a promyšlené trasy včetně spojení do vedlejších středisek, takže za celou dobu pobytu nemusíte použít auto. Přímo ve městě jezdí lanovka a až dolu vede sjezdovka, takže na lyže nemusíte nikam dojíždět. Skiareál pro rodiny s malými dětmi je skibusem 15 minut. V centru jsou obchody, obchůdky, restaurace, kavárny, všechno je po ruce. Spousta dalších možností, co dělat. A jako bonus milí a hodní lidé, kterým ani trochu nevadí, že máte děti a kočárek 😉

Ubytování

Letos jsme na hory vyrazili už na konci ledna. Loni jsme v Bad Hofgastein byli na konci února a v údolí už skoro nebyl sníh. Navíc v lednu byly ceny nesrovnatelně nižší, než v únoru, asi i proto, že v únoru mají v Rakousku Semestrferien (pololetní prázdniny) a u nás jsou jarňáky, takže je o ubytování větší zájem.

Ubytko jsme vybírali klasicky přes booking.com. Bydleli jsme v naprostém centru na pěší zóně v krásném apartmánu, lokalita to byla perfektní, ale nic pro milovníky dlouhého spánku. Zvony z protilehlého kostela nás budily pravidelně v 6:15 každý den 🙂 Nicméně kavárna hned za rohem, Billa a další obchody také, zastávka skibusu 2 minuty, termály 5 minut. Parkovali jsme asi 300m od apartmánu na vlastním parkovišti. Loni jsme bydleli tady a taky to nebylo špatné. Určitě bych doporučila bydlet co nejblíž v centru, ať máte všechno hezky po ruce. Pokud byste našli ubytování někde dál, tak se vám určitě bude hodit, aby byla blízko zastávka skibusu, které tady slouží i jako MHD.

Tipy na procházky a na běžky

Skoro v centru městečka je krásný lázeňský park s jezírkem, ideální na procházky. V zimě je v parku navíc udělaný okruh na běžky se strojově upravovanou stopou a pro děti jsou tam uměle vytvořené kopce na bobování.

Městečkem navíc protéká řeka a po obou jejích březích vedou cyklostezky, které jsou schůdné i v zimě (i s kočárkem, a pokud je dost sněhu, tak i s bobama nebo sáňkama). Pokud se vydáte proti proudu řeky, tak krásnou 3km dlouhou procházkou dojdete ke Café Wiesenhof, kde mají výbornou kávu a domácí štrůdl. Když je hezky, dá se sedět na sluníčku venku – velká paráda 🙂 Pokud půjdete ještě o kousek dál a při první příležitosti přejdete řeku, tak dojdete ke krásné restauraci Lafener Stubn v rakouském stylu. Je to restaurace zaměřená na rodiny s dětmi (dětský koutek, židličky, podsedáky, omalovánky, dětská jídla) a výborně tam vaří. Než vyrazíte, doporučuju zkontrolovat webovky jak u kavárny, tak u restaurace – v Rakousku nemají všichni zavřeno v jeden den, ale každý podnik má tzv. Ruhetag v jiný den, tak abyste se netěšili zbytečně. Zpátky se pak můžete vrátit třeba po druhém břehu řeky nebo skibusem, který staví přímo před restaurací.

Další možností krásné procházky je návštěva malého rodinného pivovaru Schmaranz. Procházkou z Bad Hofgastein se tam dostanete asi za půl hodinky, stačí se vydat po stezce na druhou stranu (po proudu řeky) a pak sledovat směrovky na Wieden. Otevřeno mají myslím od 15 hodin a cestu zpátky si můžete opět zkrátit skibusem (ne, že by se to po ochutnání místních piv nehodilo ;)) ale pozor, tady jezdí skibus jen jednou za čas, takže mrkněte do jízdního řádu.

Pokud rádi běžkujete, tak celé údolí kolem Bad Hofgastein protínají běžkařské perfektně upravované stopy. Navíc není nutné vybavení na běžky vozit s sebou – na startu stop je boudička, kde si veškeré vybavení můžete půjčit. Krásná trasa vede právě třeba do Café Wiesenhof, takže jeden může jít s třeba s dětmi procházkou, druhý může vyrazit na běžkách a pak se společně potkat na kafe nebo oběd.

img_6455

Sáňkování

Máte rádi trochu adrenalinu a rychlou jízdu? Pak doporučuju vyzkoušet sáňkování na místní speciální sáňkařské dráze. My jsme se vydali sáňkovat odpoledne, ale dva dny v týdnu se koná večerní sáňkování, kdy je dráha osvětlená, což může být super zážitek. Začátek (a vlastně i konec) dráhy je ale trošku hůř dostupný. Je třeba vyjet lanovkou z Bad Hofgastein na Schlossalm do Mittlestation a odtud jít pěšky po sjezdovce asi 300 metrů k hospodě Aeroplanstadl, kde velmi dobře vaří. Doporučuju dát si tam oběd, nebo aspoň pivo 😉 Sáňky si můžete půjčit buď dole u lanovky (ale tam je pak také musíte vrátit), nebo až nahoře u začátku sáňkařské dráhy (a nechat je pak na konci dráhy pod kopcem). To zvažte podle toho, jak máte velké děti, jestli ujdou ten kus od lanovky (je to do kopce) a taky podle toho, jak se budete vracet zpátky – viz dále. My si sáňky půjčili už dole, aby se Stelli mohla vézt, ta by to ještě neušla. I tak to ale byla fuška tam děti na sáňkách vytáhnout navíc na sjezdovce mezi lyžařema – nic extra bezpečného. No a dolu je to pak 3km celkem fičák. Chvílema jsem se bála, že to nohama fakt neubrzdim. Ale zvládla to s náma i Stelli, kterou nejvíc rozčilovalo, když jsme stáli nebo jeli moc pomalu 😉

Nicméně to, co není úplně domyšlené, je konec, protože dráha končí ve vesnici Oberhaitzing, která je od centra Bad Hofgastein asi 15 minut chůze. Jezdí tam sice skibus, ale za odpoledne jedou asi jen tři, takže pokud ho budete chtít využít, chce to dobře plánovat čas. Nám skibus ujel, tak jsme museli zpátky procházkou po silnici a pak po stezce. Kdyby byl sníh, tak dáme děti na sáňky a bylo by to v pohodě, ale silnice byla posypaná, takže jsme museli nést jak děti, tak sáňky a to už tak moc fajn nebylo. Takže to jediné doporučuju zvážit s ohledem na věk dětí a i na počasí. Pokud máte větší děti, tak nejjednodušší je půjčit si sáňky až nahoře, nechat je pak pod kopcem a zpátky se vrátit buď pěšky nebo skibusem. Pokud máte malé děti, tak doporučuju vzít si s sebou nosítko nebo se časově trefit do času skibusu. Ale za vyzkoušení a zážitek to určitě stojí!

 

Výlet na Hängebrücke a vyhlídku Glocknerblick

Jestli nebudete lyžovat, a i tak se budete chtít podívat nahoru na vrcholy místních hor, tak vyražte lanovkou na Stubnerkogel. My jsme se z Bad Hofgastein dovezli skibusem do sousedního městečka Bad Gastein a kabinkovou lanovkou jsme vyjeli nahoru na Stubnerkogel (2200m). I v sezóně si můžete koupit jízdenku pro pěší. Děti do 6 let zdarma a kočárek také. S kočárkem budete mít asi pocit, že se mezi lyžaři dost motáte, ale žádný strach, obsluha lanovky se vším pomůže, zaberou pro vás včas kabinku a pomohou s kočárkem dovnitř, ještě vám poděkují a to vše s úsměvem (snad to někdy tak bude i u nás).

Nahoře můžete kromě krásné restaurace s terasou navštívit vyhlídku Glocknerblick, ze které při krásném počasí dohlédnete na nejvyšší horu Rakouska, a přejít (i s kočárkem) po visutému mostě Hängebrücke. Oboje je moc hezký zážitek, speciálně ten most, který není nic pro slabší povahy 😉 Všechno zvládnete i s kočárkem, který zvládne jezdit po sněhu. Navíc uvnitř budouvy, ve které je restaurace, je i velká herna pro děti s kuličkovým bazénem a lezeckou stěnou (a samozřejmě se zázemím pro děti), kde si děti mohou odpočinout nebo hrát, když vy chcete lyžovat.

Zpátky můžete jet buď stejnou lanovkou a následně skibusem z Bad Gastein, nebo po přejití visutého mostu můžete využít žlutou kabinku a sjet na druhou stranu do střediska Angertal. Tam si dát v Aprés-ski třeba drink jako my a skibusem zpátky do Bad Hofgastein.

Pokračování zde.

1 komentář: „Tip na zimní dovolenou: Rakousko, Bad Hofgastein (1. část)“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s