Delší pobyty

Tip na zimní dovolenou: Rakousko, Bad Hofgastein (2. část)

Ve druhé části článku o Bad Hofgastein se zmíním o možnostech lyžování jak pro děti, tak pro dospělé, o termálních lázních, o tom, kde se dobře najíst, a přidám pár dalších tipů, co se zde dá dělat. První část článku najdete tady.

Lyžování

Bad Hofgastein je kromě lázeňského města v zimě především lyžařské středisko. Spolu se středisky v Bad Gastein a Angertal tvoří největší propojené středisko v Gasteinském údolí (Schlossalm-Stubnerkogel-Angertal). Na své si zde přijde skoro každý lyžař či snowboardista, svahy jsou rozmanité, nejrůznějších obtížností a vždy perfektně upravené.

Přímo z Bad Hofgastein vede lanovka na Schlossalm. Lanovka má dvě části, první vypadá jako taková větší lanovka na Petřín a druhá je jedna velká kabina. Ale od zimy 2018/2019 zde bude jezdit úplně nová kabinková lanovka až nahoru bez nutnosti přestupu, která je nyní ve výstavbě. My jsme zde nelyžovali, ale nahoře jsme se byli podívat. Je tam krásná restaurace s terasou a svahy od pohledu moc pěkné, široké a samé sedačkové lanovky. Nicméně nic pro děti, ideální pro pokročilejší lyžaře.

My jsme k lyžování využívali středisko Angertal, které je z Bad Hofgastein asi 15 minut skibusem. Je to středisko určené rodinám s dětmi a začátečníkům, ale zároveň lanovkami napojené na svahy pro zkušené lyžaře. V dětské části jsou 3 pojízdné pásy v tunelech, široké mírné svahy zakončené rovinou a spousta výukových prvků. Děti do 6ti let neplatí za využívání vůbec nic, ale musí mít vlastní skipas za veatnou zálohu 3 EUR. Výhodou je, že pokud se chcete celý den věnovat dětem a učit je jezdit, tak ani vy neplatíte nic, v dětském parku to není třeba. Jinak v hlavní budově je skvělá velká půjčovna, za 12 EUR na den si tam půjčíte celý dětský set.

Šíma byl letos poprvé na lyžích, tak jsme tohle všechno vyzkoušeli a byli moc spokojení. Pro mě byl teda úspěch už jen to, že jsme zvládli půjčovnu a obutí přeskáčů bez scény, takže ježdění byl takovej bonus nad plán 😉 Samozřejmě je zde k dispozici i lyžařská školičku, která má pro sebe vyhrazeno speciální část s různými učícími prvky.

Když už malé lyžaře bolí nohy nebo chtějí radši stavět sněhuláka, tak kousek vedle je pro malé děti připraveno zimní hřiště na sněhu. Je tam iglů, které se dá prolézat, houpačka, klouzačka, pár molitanových prvků a svah, ze kterého se dá klouzat. Ideální místo, kde s dětma můžete počkat a oni se zabaví, když si jeden z vás chce jít zajezdit.

Kdyby úplně nepřálo počasí, tak je k dispozici dětský koutek přímo v samoobslužné restauraci v prvním patře v hlavní budově (s výtahem), který my jsme využívali třeba během oběda, kdy si tam děti hrály, než jsme zajistili jídlo. Kromě dětského koutku, dětských jídel a židliček zde mají i dětské toalety a speciální místnost s přebalovacím pultem. Věci, které na horách velmi usnadní fungování s malými dětmi. Navíc tam skvěle vaří a nabídka je opravdu široká.

Líbí se mi, jak tady na rodiny s dětmi prostě myslí a snaží se jim pobyt na horách zpříjemnit. Nikomu děti nevadí, nikomu nepřekáží kočárek, počítá se s tím, že i děti musejí někde jíst, že u toho nebudou asi úplně potichu a že mohou něco rozbít. Každý se na děti usmívá a skoro každý se jim snaží něco dát – ať už bonbóny, lízátka nebo třeba samolepky na památku. Rozdíl oproti tomu, jak je to většinou u nás..

Jinak my jsme se v ježdění střídali, vždy byl jeden s dětmi a druhý šel jezdit. Pokud máte dítě do 3 let, máte možnost si koupit tzv. Jugendfamilieskipas, který si mezi sebou můžete libovolně střídat. Tohle informace se k nám ale dostala pozdě, takže jsme měli prostě jeden skipas a ten jsme si předávali. I když by měl být nepřenosný, neměli jsme s tím žádný problém..na těch pár jízd co jsme za den zvládli..ale i to byl pro nás úspěch. Já jsem po dvou letech mohla konečně zase jezdit a dát si k tomu i drink, velký pokrok! 😉

Termální lázně

V Rakousku aquaparky a termální lázně umějí, to už víme. Proto pro nás Alpentherme Gastein v centru Bad Hofgastein nebyly až takovým překvapením, tušili jsme, že se nám tam bude líbit. Nicméně zázemí pro děti naše očekávání ještě předčilo.

Celý komplet je rozdělený na sekci pro rodiny s dětmi (Family world), sekci s relaxačními bazény (Relax world), saunový svět (Sauna world) a sekci vyhrazenou pro ženy (Ladies world). Dále zde najdete posilovnu a samoobslužnou restauraci s dětským koutkem. Vstupné se dá koupit na celý den nebo na 4 hodiny, případně po 18.hodině i na 2 hodiny. Děti do 6 let mají vstup úplně zdarma. V ceně vstupného je i saunový svět, kam ale nesmí děti (do 15 let).

My jsme nejvíce času samozřejmě trávili ve Family world, kde si to užívaly hlavně děti. My se u nich navzájem střídali a chodili do saunového světa, který byl hned vedle. Co určitě ocení rodiče malých dětí a miminek, je místní „vozový park“. Hned za pokladnami zaparkujete svůj kočárek a můžete si půjčit místní ať už hluboký kočárek nebo golfky. Mají jich tu k dispozici opravdu dost (minimálně 20 kousků), takže můžete vyrazit relaxovat i s úplně malým miminkem (a nebudete zdaleka sami).

Ve Family world jsou dvě brouzdaliště, jedno s výškou vody 15cm pro úplná miminka, druhé s výškou vody 40cm a s několika vodními prvky. Voda má kolem 30 stupňů.

Kromě brouzdaliště zde najdete i dva tobogány, relaxační bazén, kterým se dá proplavat ven a tzv. multimediální zážitkový dům, ve kterém se pro děti promítají pohádky, které můžete sledovat z vody. Dostatek lehátek je samozřejmostí, stejně jako přebalovací místnost, dětské toalety a pitná voda zdarma.

Saunový svět mají opravdu moc krásný. Najdete tam tři finské sauny, páru, infrasaunu a několik méně horkých saun typu aroma sauny. V páře a ve finských saunách dělají pravidelně rituály. Já zkusila v páře rituál s čokoládou, kterou jsme si mazali komplet celé tělo včetně obličeje (dlouho jsem se pak prohlížela v zrcadle, jestli mi nikde nic nezůstalo :)), a v sauně klasický saunový rituál, který byl teda opravdu výživný 😉 Osvěžit se pak můžete ve venkovních bazéncích a jezírkách a k pití máte zdarma přírodní minerální vodu. Je to tam takový malý ráj 🙂

Kde se dobře najíst

Určitě neuděláte chybu, pokud se budete stravovat v horských chatách přímo na svazích (Schlossalm, Gipfelrestaurant Stubnerkogel, Restaurant Angertal, Aeroplanstadl a mnoho dalších). Většinou jsou to samoobslužné restaurace s velmi širokou nabídkou jídel i nápojů, kde si zaručeně vyberete.

Dole přímo v městečku doporučuju navštívit Gastein Alm, kde mají nádherný interiér a výborně tam vaří. Docela dobře se dá najíst i v restauraci přímo u lanovky Schlossalmbahn Pension-Restaurant Berglift.

Dobrou kávu vám udělají v pekařství Bauer a nebo ve zmiňovaném (v první části) Café Wiesenhof.

Další tipy

Určitě doporučuju si pořídit tzv. Gastein card. Je to místní slevová kartička, díky které budete mít zdarma skibusy, slevy na lanovky, slevy na vstupy do termálních lázní a podobně. Určitě se to vyplatí. Kartičku byste měli dostat zdarma k ubytování, je ale potřeba si o ni požádat.

Pokud do Bad Hofgastein pojedete v únoru, nezapomeňte ve čtvrtek večer navštívit v centru farmářský trh Food:Moakt. Je to společenská akce, hraje tam živá kapela a budete mít jedinečnou příležitost ochutnat lokální speciality, jako třeba místní bylinkový punč s alkoholem či bez, různé klobásy, farmářské sýry, špek nebo výborné pálenky.

V centru města je zdarma veřejné bruslení, brusle si můžete půjčit za poplatek, stejně tak je možné si pronajmout dráhu a vyzkoušet si curling. Krom toho v celém gasteinském údolí probíhá během týdne spousta aktivit, kterých se můžete zúčastnit – společné výlety na sněžnicích, možnost vyjížďky na saních tažených koňmi, lezení v ledopádu, výlety na skialpech, lyžařské závody a podobně. Všechny informace najdete v informačních materiálech nebo na webu.

1 komentář: „Tip na zimní dovolenou: Rakousko, Bad Hofgastein (2. část)“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s