Kam na víkend

Víkendové pobyty: Kvilda, Šumava

Když byly Stellince tři měsíce, tak jsme vyrazili na náš první delší výlet ve čtyřech. Bylo to uprostřed zimy a jeli jsme na pár dní na Šumavu na Kvildu. Byli jsme příjemně překvapení, jak krásné to tam je, a jak se tam snaží být family-friendly. A vlastně se jim to celkem daří.

Ubytování

Bydleli jsme v Aparthotelu Teddy v centru Kvildy, což je ubytování zaměřené na rodiny s dětmi.  Jsou to tři oddělené budovy plné rodinných apartmánů různých dispozic a velikostí s možností vlastního vaření. K dispozici mají také krásné wellness centrum se saunou a vířivkou k soukromému pronájmu. Zapůjčit si můžete nočníky, vaničky, postýlky a jídelní židličky, můžete využívat i pračku. Po celý den si můžete udělat kávu ze samoobslužného kávovaru, využít nabídky vín z vinotéky nebo si půjčit společenské hry a knížky. Ubytovaní mají dále slevu na vleky a lyžařskou školu.

My jsme bydleli v budově Teddy III v Apartmánu u Medvídka Pú. Byl to mezonetový apartmán 2+kk. V dolním patře byla koupelna s WC a obývací pokoj s kuchyňským koutem, jídelním stolem a rozkládací sedačkou. V patře byla galerie, kde byla jedna manželská postel, a oddělená ložnice s další manželskou postelí. Apartmán byl krásný, prostorný, jedinou nevýhodou byly extrémně prudké schody do patra, které jsou s malými dětmi opravdu nepraktické.

Nespornou výhodou tohoto ubytování je jeho poloha přímo nahoře na sjezdovkách lyžařského areálu Ski Kvilda. Takže přímo z ubytování můžete vyrazit na lyže nebo na boby. Areál na Kvildě je zaměřený na rodiny s dětmi, žádné prudké kopce, naopak svahy pro začátečníky, pojízdný koberec, ale zároveň i dvě sjezdovky osvětlené večer, bezplatný svah pro sáňkování a bobování a snowtubing. Naše děti byly ten rok ještě malé, takže jsme areál nevyzkoušeli.

IMG_0009

Jelení naučná stezka a rysí výběh

Z Kvildy se můžete vydat na moc hezkou procházku, která začíná u Návštěvnického centra Kvilda. K tomu se dostanete, když půjdete z centra Kvildy dva kilometry po modré značce, která vede podél hlavní silnice směrem na Horskou Kvildu. V Návštěvnickém centru můžete navštívit expozici, která se věnuje jelenům, venku je i hezké dětské hřiště. Od Návštěvnického centra pak vede 2,5 km dlouhá Jelení naučná stezka. Půjdete přímo jelením výběhem, ale i mimo něj, a jeleny budete moci pozorovat z několika věží. Podél stezky jsou samozřejmě info tabule, kde se o jelenech dozvíte další zajímavosti. Dalším lákadlem na stezce je výběh vybudovaný pro handicapovaného rysa Davida, který se po srážce s autem není schopný vrátit do volné přírody. Celou stezku v pohodě zvládnete se sportovním kočárkem i v zimě, po cestě si můžete odpočinout na mnoha odpočívadlech a lavičkách.

IMG_0001

Naučná stezka nelesní krajina

Další procházka vás provede krásnou šumavskou přírodou s nádhernými výhledy do okolí Kvildy. Naučná stezka nelesní krajina vás seznámí s vývojem a vznikem bezlesí a s vývojem a tvorbou okolní krajiny. Stezka je nenáročná, vede mírně zvlněným terénem. Zvládnete ji i s dětmi, dokonce se dá celá projít i se sportovním kočárkem (který na pár místech asi budete muset poponést). My jsme ji šli v zimě, kdy bylo dost sněhu a první úsek, který je dost do kopce, byl s kočárkem trochu za trest, protože cesta nebyla vůbec protažená, ale pak už se to dalo.  Stezka je značena symbolem brouka svižníka – rozhodně se neztratíte 🙂 Začíná v centru Kvildy u kostela, chvíli jde po hlavní silnici směr Horká Kvilda, a pak se stáčí doprava do krajiny kolem Kvildy. Celá stezka je dlouhá 6 km, ale pokud by to na vás bylo moc, tak je možné si ji v posledním úseku o 2 km zkrátit a vrátit se do Kvildy po silnici, kterou stezka křižuje.

 

Kam zajít na Kvildě na pivo a kam na kafe

Kvilda sama o sobě je velmi malé středisko. V centru je jedna malá samoobsluha a několik krámků se suvenýry a sportovním vybavením a pár restaurací (ani jednu nemohu doporučit). Čím se ale Kvilda pyšní je pekárna, minipivovar a kavárna.

V pekárně, která si sama peče netradiční pečivo, je pořád plno. A to jako fakt. Ať jsme tam přišli kdykoliv, vždy se na pečivo čekala fronta. V nabídce mají borůvkové frgály, koblihy a nejrůznější koláčky, nebo si samozřejmě můžete koupit čerstvý domácí chléb. Místní specialitou je ale povidloň- dezert z odpalovaného těsta, pomazaný povidly s pořádnou čepicí tvarohu, jogurtu a zakysané smetany.

Minipivovar Kvilda, který se nachází ve stejném komplexu budov jako pekárna (a má stejné majitele), byl založen v roce 2011. K minipivovaru patří stylová pivnice U Galapetra, kde si kromě piva můžete dát i něco k jídlu. Pokud na Kvildu vyrazíte, tak tady se určitě stavte, pivo mají fakt výborné a v pivnici bývá super atmosféra.

Když budete mít chuť na dobrou kávu, domácí limonádu, štrůdl, vafle nebo dokonce borůvkové knedlíky, tak zajděte do Kavárny Na Kvildě. V kavárně je k dispozici velká dětská herna a venku dětské hřiště s pískovištěm.  Můžete si tam i koupit domácí marmelády, sirupy nebo med. Je to tam opravdu moc hezké a útulné.

Výlet na Modravu

Jeden den jsme se vypravili na výlet na Modravu. Modrava je od Kvildy 10 minut autem, takže by byla škoda se tam nezajet podívat, protože je to tam opravdu krásné. Na Modravě v roce 2014 také otevřeli minipivovar a spolu s ním i stylovou pivovarskou restauraci, kde doporučuji, abyste se stavili na jídlo. Mají tam i zázemí pro děti a vaří tam opravdu dobře. No vlastně možná bude lepší se tam stavit až po cestě z výletu, aby se vám nestalo, že se tam nečekaně dlouho zdržíte. Pivo mají totiž velmi pitelné 🙂 My jsme se tam tedy zdrželi, ale spíš kvůli tomu, že tam byla hlava na hlavě a celkem dlouho jsme čekali na jídlo. Takže na delší výlet po okolí Modravy už nám nezbýval čas. Vydali jsme se tedy jen po červené značce podél Roklanského potoka přes Rybárnu na Tříjezerní slať a zpátky stejnou cestou. Celkem šest kilometrů, pohodová procházka s parádním stoupákem k té Tříjerezní slati 🙂 ale dá se zvládnout s kočárkem. Nicméně na Modravě je těch možností na výlety dost a dost, nemůžete udělat chybu. Zároveň je to běžkařský ráj, takže pokud máte rádi běžky, určitě si je zrovna sem nezapomeňte vzít s sebou.

Kvilda nás příjemně překvapila, nejen ubytováním, ale i stezkami, které jsou sjízdné s kočárkem, a v neposlední řadě i místím pivovarem a kavárnou s dětským koutkem. Nejen na Kvildě, ale i v okolí (Srní, Modrava, Filipova Huť) najdete další aktivity, díky kterým byste tam mohli strávit ne jen (prodloužený) víkend, ale s přehledem celý týden a rozhodně byste se nenudili. Jsem moc ráda, že i v Čechách se najdou místa, která berou ohled na to, že na dovolenou jezdí rodiny s dětmi 🙂

Tip na závěr: pokud budete mít čas a cestu, rozhodně si (třeba po cestě zpátky domů) zajeďte do Kašperských Hor. Je tam naprosto luxusní kavárna Nebespán, kde dělají super kafe, výborně tam vaří a mají tam velikou dětskou hernu. Za zajížďku to opravdu stojí. A kdybyste měli ještě o trochu víc času, můžete si vyšlápnout na nejvýše položený hrad v ČR Kašperk. Vede tam krásná 3 km dlouhá cesta i pro kočárky a je odtud krásný výhled na celou Šumavu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s