Kam v Praze

Kam v Praze: Procházka spojená s návštěvou Mořského světa

Když o víkendu zůstáváme v Praze, tak pravidelně vyrážíme na procházky. Máme několik oblíbených tras, které se dají různě přizpůsobovat náladě a počasí, aby to nebyl stereotyp a abychom vždy měli nějaký cíl (rozuměj hřiště/kafe/pivo :)). Tahle procházka patří k našim oblíbeným i proto, že plní všechny tyhle cíle. Tentokrát jsme se ji ale rozhodli rozšířit o návštěvu Mořského světa na Výstavišti a upřímně řečeno to v nás zanechalo dost rozporuplný pocit.

Diplomatická čtvrť a Stromovka

Procházku začínáme u metra Hradčanská. Přejdeme vlakové koleje a vydáme se ulicí Bubenečská. Pokud jste milovníky dobré kávy, tak se určitě stavte v kavárně Místo a vezměte si kávu s sebou. Pak pokračujeme ulicemi Jaselská a Na Zátorce, které nás provedou pražskou čtvrtí ambasád. Velvyslanecké vily jsou opravdu impozantní, navíc o víkendech tam bývá naprostý klid, takže si jednotlivé ambasády můžete nerušeně prohlédnout a otestovat svoji znalost vlajek 😉 Přejdeme ulici Korunovační a přes náměstí Pod Kaštany podél Petschkeho vily vejdeme do Stromovky k Místodržitelskému letohrádku. Tady máme víc možností, kudy se vydat. Buď „horem“ se zastávkou v Lokálu Nad Stromovkou na pivo nebo „spodem“ se zastávkou ve Vozovně. Vozovna je celkem dobrá (baby-friendly) restaurace, ale můžete se tam klidně stavit jen na pivo nebo na kafe. Je u ní super dětské hřiště, odkud se dětem většinou opravdu nechce. A v létě (především o víkendech) tam bývá naprosto narváno. Teď v zimě to bylo výrazně lepší. Navíc tam měli zabijačku, takže občerstvení včetně piva, svařáku a zabijačkových pochutin prodávali i venku na stojáka, což bylo fajn.

Mořský svět na Výstavišti

K Mořskému světu je to ze Stromovky už jen kousek. Najdete ho v areálu Výstaviště podle směrovek. Má dvě patra a do přízemí se v pohodě dostanete s kočárkem. Ten pak můžete nechat někde po straně zaparkovaný, není ale problém celé přízemí s kočárkem projet. V přízemí najdete spoustu akvárií s menšími či většími rybami a mořskými živočichy. Některé jsou opravdu impozantní (žraloci, trnucha), jinde musíte fakt pečlivě hledat, abyste rybku/kraba našli, jinde si zase připadáte, že jsou ryby snad umělé nebo namalované, jak jsou nehybné. Většina akvárií je ale pro malé děti dost vysoko, takže je musíte buď neustále zvedat, nebo si uzmout jeden ze stupínků, které jsou k dispozici. V prvním patře (je dostupné jen po schodech) pak najdete další akvária a projekci.

V Mořském světě jsme strávili asi hodinu. Prošli jsme si obě patra, koukali jsme do každého akvárka, někde jsme se na chvilku zastavili. Na delší návštěvu to v našem případě ale nebylo možná i proto, že děti jsou ještě malé (3,5r a 1,5r) a nějaké dlouhé vysvětlování a popisování toho, co je jaká ryba zač, je zatím moc nezajímalo.

Nicméně, já si nejsem vůbec jistá, jestli bych návštěvu Mořského světa vůbec někomu doporučila. Možná tomu, kdo má doma opravdu velké milovníky rybiček a podvodního života. A taky tomu, kdo sežene vstupenky za zvýhodněnou cenu nebo s výraznou slevou. Protože mně osobně přijde, že za 320 Kč/dospělého a 80 Kč/dítě do 100 cm (do 80 cm jsou děti zdarma) to nestojí (i když rozumím, že náklady na provoz nebudou nijak nízké). V době naší návštěvy byla spousta expozic v rekonstrukci, takže člověk koukal do prázdných akvárek. Navíc nefungovala ani interaktivní multimediální plocha na podlaze, která by děti určitě bavila. Celkově mi to tam přišlo takové ošuntělé, třešničkou na dortu byly naprosto špinavé toalety. Chyběl mi tam přebalovací pult, přišla mi škoda, že program pro děti (krmení ryb) se koná jen ve všední dny a další maličkosti. Byli jsme z toho celkově takoví dost zklamaní. Přitom je to prostor, který by se i pro menší děti nebo rodiny celkově dal udělat zajímavější, třeba podobným interaktivním způsobem, jakým k tomu přistupuje například pražská ZOO.

Možná je to ale jen náš pocit, možná jsme zhýčkaní ze zahraničí, každopádně pokud se budete rozhodovat, zda Mořský svět navštívit, tak toto zvažte. Nicméně procházka jako taková vás určitě nezklame 😉 místo návštěvy Mořského světa můžete strávit delší den ve Stromovce, ve které renovovaná část s jezírky a vypadá moc pěkně, s většími dětmi navštívit třeba Planetárium, nebo zamířit na Letnou do Zemědělského nebo Technického muzea, nebo se přes Letnou projít až třeba na Náměstí Republiky, možností je opravdu spousta.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s