Kam na víkend

Kam na víkend: Pivovar Hendrych a safari park Dvůr Králové

Začínáte plánovat výlety s dětmi na jaro/léto? Tak tady je jeden tip, kde by se vám mohlo líbit. Ocení ho hlavně ti z vás, kteří mají rádi procházky po horách, a zároveň si po výletě rádi dají zasloužené dobré pivo z minipivovaru 🙂 Tentokrát jsme se vydali do Krkonoš, do Vrchlabí, a strávili jsme tam příjemný víkend.

Ubytování v pivovaru

Pro ubytování jsme si tentokrát vybrali Pivovar Hendrych, který najdete na hlavní silnici z Vrchlabí do Špindlu kousek od areálu Herlíkovice-Bubákov. Kromě restaurace a pivovaru nabízejí i možnost ubytování (rezervace on-line na webu). My jsme bydleli  ve dvou dvoulůžkových pokojích, které byly navzájem propojené dveřmi. Jeden z pokojů měl i vlastní mini kuchyňku, takže nám vlastně ze dvou pokojů vytvořili rodinné apartmá. Ubytování bylo se snídaní ve formě bufetu, která se podávala dole v pivovarské restauraci. Jinak ubytování baby-friendly nebylo, bydlelo se ve druhém patře a nedalo se tam dostat jinak než po celkem prudkých schodech, žádné vaničky, nočníky ani postýlka nebo židličky. Stelli byla v té době ještě malá, takže většinu věcí zvládla ve vajíčku, a tak nic moc nepotřebovala, a se Šímou se to nějak udělalo, když to bylo jen na víkend. Chtěli jsme ubytování vyzkoušet hlavně kvůli pivovaru, abychom ochutnali místní moc dobré pivo. A to naše očekávání splnilo. Jinak v restauraci celkem dobře vaří a dá se tam příjemně posedět i venku na zahrádce.

Výlet do Špindlu, lanovkou na Pláně a přes Strážné procházkou zpátky do Herlíkovic

Z Herlíkovic se nabízí krásný celodenní výlet, který je díky využití lanovky na Pláně vlastně skoro celý z kopce. Je sjízdný s kočárkem (sportovním) a většina cesty jde úplně v pohodě zvládnout i na odrážedle. Trasa má necelých 8 km.

Kousek od pivovaru Hendrych je zastávka, kde staví autobusy i cyklobusy do Špindlu. My jsme si podle jízdního řádu našli několik spojů v podobnou hodinu a doufali jsme, že nás někdo se dvěma dětma, kočárkem (Chariot) a odrážedlem vezme – informace o možnosti přepravy kočárků v jízdních řádech člověk bohužel nenajde a já ji tam celkem dost postrádám, protože se nám už několikrát stalo, že nás řidič s kočárkem prostě odmítnul vzít. Tady nás nakonec vzal hned první autobus, ale byl to dálkový spoj z Prahy, takže Chariot jsme museli složit a dát do prostoru pro kufry a Stellinku vzít do náruče.

Z autobusového nádraží ve Špindlu pak procházkou podél potoka dojdete ke spodní stanici lanovky na Pláně. My jsme tam byli na začátku června, lanovka jezdila jen každou půl hodinu (i když tam stály fronty, tak nás stejně dřív stejně nepustili) a celkem nás teda šokovala cena za cestu nahoru, ale je to prostě Špindl. Kočárek nám v pohodě převezli i na sedačkové lanovce nahoru, vozí i kola. Co pro nás bylo teda ale nemilým překvapením bylo to, že nahoře na Pláních byla v rekonstrukci restaurace (06/2017). Samotná rekonstrukce by samozřejmě nevadila, co nám ale vadilo, že o tom nebyla nikde ani zmínka, ani na webu, ani na plakátech, ani u lanovky, nikde nebylo řečeno, že restaurace není otevřená, naopak na ni a na přilehlé dětské hřiště byly všude reklamy. Takže jsme měli v plánu, že si tam dáme oběd, děti se vyblbnou na hřišti, a pak vyrazíme na plánovanou procházku. No informace nahoře u lanovky, že nejbližší restaurace je až 10km daleko, nás trochu zaskočila, protože jsme s sebou k jídlu neměli skoro nic. Tak si na to dejte pozor, rekonstrukce už snad bude letos dokončená, ale těžko říct, co tam mimo sezónu a v létě budou dělat, a jestli vůbec budou mít otevřeno.

Každopádně procházka začíná u horní stanice lanovky. V prvním úseku půjdete po Stezce stopaře (kopíruje cyklotrasu K17), což je jedna ze špindlerovských Naučných stezek o místních zvířatech. Na rozcestí u Krásné pláně tuto stezku opustíte a půjdete po žluté značce, která vás dovede až do Strážného. Cesta je celou dobu zpevněná, většinou asfaltka nebo šotolina, krásně schůdná i sjízdná. Je to celou dobu z kopce nebo po rovině, takže opravdu pohodová procházka krásnou přírodou s moc hezkými výhledy. Po cestě jsme kousek před Strážným narazili na „kouzelné okénko“ – malé občerstvení, kde měl pan domácí nějaké nealko, pivo a něco malého k jídlu. To nám teda opravdu bodlo. Ale do Strážného už to byl i tak jen kousek.

Ve Strážném je krásné dětské hřiště a přímo na uprostřed na návsi je obecní hospoda s letní terasou, kde jsme si konečně dali oběd. Tím, že to byla široko daleko jediná otevřená hospoda, tak jsme strašně dlouho čekali na jídlo, ale vařili tam moc dobře.

Ze Strážného se pak vydáte po červené značce směrem zpátky do Herlíkovic. Hned na začátku je cesta pěkný sešup dolu. Jakmile přijdete na rozcestí Pod Strážným, tak máte dvě možnosti, jak pokračovat. Buď půjdete dále po červené značce, která vás dovede až na hlavní silnici, která spojuje Herlíkovice a Vrchlabí a poděl ní po stezce se pak vrátíte zpátky do pivovaru, nebo si budete chtít cestu „zkrátit“ jako my, abyste se nemuseli vracet po silnici, a vydáte se neznačenou (ale vyšlapanou) cestou podél Richterovy strouhy. Jestli půjdete s kočárkem, tak tudy raději asi nechoďte, protože kočárek budete muset mockrát přenášet přes kmeny stromů a přes potok 🙂 Jako dá se to, ale pro nás to byl celkem adrenalin, znovu bych tam s kočárkem už asi nešla. Jinak je to ale moc hezká cesta lesem, bez kočárku určitě lepší než po silnici.

Pokud byste se chtěli ještě projít, tak si můžete třeba na večeři zajít do Vrchlabí do restaurace Pivovarská bašta. Z Herlíkovic je to podél řeky necelé dva kilometry. V létě tam mají hezkou zahrádku s dětským hřištěm a pivo z místního minipivovaru stojí za ochutnání.

Safari Dvůr Králové

Na druhý den se nám na horách výrazně zkazilo počasí, tak jsme přemýšleli, čím si ještě zpříjemnit den, než odjedeme zpátky do Prahy. Z ubytování jsme museli odjet klasicky dopoledne, tak jsme se nakonec vydali do Dvora Králové, že vezmeme děti do místní vyhlášené ZOO. Jenže bohužel strašně pršelo, tak jsme nakonec absolvovali jen jejich safari vlastním autem a teda musím říct, že to stalo za to 🙂

Celé safari zahrnuje dvě části – Africké safari a Lví safari a nabízí návštěvníkům možnost vydat se na projížďku mezi volně se pohybující stáda antilop, žiraf, zeber, pakoňů, ptáků a dokonce i lvů. Safari je v provozu během hlavní sezóny zoo, většinou od května do září. Do safari se můžete vydat buď vlastním autem, Safaribusem nebo Afrikatruckem. My jsme jeli autem, takže jsme v safari mohli zůstat, jak dlouhou dobu jsme chtěli, a zvířata si tak náležitě užít. A že jsme je měli opravdu na dosah ruky. Pro děti to byl fakt zážitek. No a vlastně i pro nás. Ve chvíli kdy se nám watusi pokoušel narvat tlamu skoro do auta jsme strachy zavírali okýnka :))

Ve Lvím safari, které je jediné ve východní Evropě, musí být okénka zavřená už při vjezdu. Dostanete se tam jen přes dvojitou bránu a už jen to opravdu vzbuzuje respekt. A pak vidět živého lva těsně vedle auta, jak si vás se zájmem prohlíží, je opravdu zvláštní zážitek 🙂

Pokud byste se chtěli ve Dvoře Králové i celkem dobře najíst, tak mohu vřele doporučit středověkou krčmu Starý pivovar. Kromě toho, že tam výborně vaří a jsou baby-friendly, tak mají v létě krásnou zahrádku a u ní takový mini „zoo-koutek“ s kachnami, slepicemi a rybičkami, takže se děti zabaví během čekání na jídlo.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s