Kam v Praze

Kam v Praze: Království železnic

Původně jsem měla v plánu dát o Království železnic jen krátký tip přes Instagram, ale nakonec jsem se rozhodla, že si zaslouží delší článek už jenom kvůli tomu, že nemá (alespoň v mém okolí) úplně dobrou pověst. Nakonec si myslím, že vlastně možná nezaslouženě.

Království železnic najdete v Praze na Andělu kousek od nákupního centra Nový Smíchov. Je jednoduše dostupné MHD, parkovat se dá třeba právě v Novém Smíchově, kde máte přes týden 3 a o víkendu dokonce 5 hodin zdarma. Vstupné stojí pro dospělého 260 Kč, dítě 100 Kč, dítě do 100 cm 50 Kč a ti nejmenší neplatí vůbec (akorát to v ceníku ani nemají, takže nedokážu říct do jakého věku/výšky). Dá se koupit i rodinné vstupné a případně využít nějaké další slevy, ale přiznám se, že ceník na webu a celkově stránky mají tak nepřehledné a plné výjimek a poznámek, že jsem neměla chuť to studovat. My jsme využili slevu pres O2 výhody a měli jsme 1+1 dospělou vstupenku zdarma.

Celá expozice se nachází v podzemí a je rozdělena do dvou pater. Všechno je přístupné i s kočárkem, je tam výtah. Ale není to tam úplně prostorné, takže pokud kočárek nutně nepotřebujete, tak ho můžete nechat v prostoru za vchodem u zamykatelných skříněk.

V mínus prvním patře najdete několik vláčkových modelů, informace a zajímavosti ohledně pražské MHD, vlacích a lokomotivách, simulátor tramvaje a autobusu a kinosál s menším prostorem, kde si děti mohou hrát. U každého vláčkového modelu najdete několik tlačítek, díky kterým na modelu různé věci rozpohybujete. To je pro děti jedna z největších atrakcí – hledat a mačkat tlačítka a pozorovat, co dělají 🙂 Asi nepřekonatelným zážitkem byl ale jednoznačně simulátor řízení tramvaje. Na ten se tam stojí fronta a baví se u něj i dospělí 🙂 No kdo by si nechtěl vyzkoušet otevírání a zavírání dveří, klasické tramvajové zvonění a cinkání a další vychytávky, které mají řidiči v kabině. Krom toho si můžete zvolit číslo tramvaje a na skle se vám promítá reálná trasa dané linky. Podobně si můžete vyzkoušet i simulátor řízení autobusu a vlaku.

V mínus druhém patře pak najdete velikánský vláčkový model Prahy, Středočeského, Ústeckého, Karlovarského, Plzeňského a Libereckého kraje. Další kraje budou postupně přibývat. Kolem celé expozice máte k dispozici buď lavičky nebo stupátka pro děti, aby na vláčky dobře viděly, a opět po celém obvodu velké množství tlačítek, která model rozpohybují. Musím říct, že model je fakt propracovaný, moc se mi líbily miniatury hradů a zámků, Pražský hrad nebo Žižkovská věž jako dominanta celého modelu. Navíc každých 20 minut se setmí, takže uvidíte, jak vypadá model v noci s rozsvícenými světýlky.

Kromě velkého modelu tu dále najdete doplňkové expozice z dřevěných kostek, lega nebo merkuru, přehlídku retro autodráh nebo ukázku retro věcí z nádraží a vlaků (retro je možná silné slovo, možná to ještě někde používají i dnes, nedivila bych se :)).

Je tu i zázemí v podobě dětského koutku a toalet s přebalovacím pultem, dále několik dětských hracích simulátorů a pár jídelních a nápojových automatů.

Před samotnou návštěvou Království železnic jsme byli trochu skeptičtí, jaké to bude. Od známých jsme slyšeli, že je to tam malé, obsluha nepříjemná, děti na vláčky skoro nevidí, většina ovládacích prvků nefunguje, a když jdete navíc v „blbou“ hodinu, tak tam strávíte věčnost času, než vůbec něco uvidíte. Za nás musím říct, že jsme tam byli v sobotu odpoledne, lidí a dětí tam nebylo málo, ale tak nějak se to v tom celém prostoru ztratilo. Chvílemi jsem si říkala, že sem tam by to chtělo malu opravu nebo renovaci, ale nebylo to nic strašného. Na vláčky jsme my i děti viděli krásně, jedinou delší frontu jsme čekali na simulátor tramvaje. S obsluhou jsme kromě kupování vstupenek do kontaktu nepřišli, tak to nedokážu zhodnotit. Ovládací tlačítka (alespoň ta, která jsme zkoušeli) fungovala. Někde byl trošku znát „zub času“, ale nic, co by nás

Takže za nás celkem příjemné překvapení, možná proto, že jsme nic moc nečekali, možná jsme měli i celkem štěstí na málo lidí. Nicméně pokud máte doma milovníky vláčků, tak je do Království železnic vezměte. Návštěva vám zabere tak 2-4 hodiny podle toho, jak moc se kde zdržíte. Tím pádem máte program na některé z ošklivých podzimních nebo zimních odpolední a děti z toho určitě budou mít hezký zážitek.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s