Jednodenní výlety

Jednodenní výlety: Krajem Josefa Lady za pivem do Popovic

Jednu zimní sobotu jsme se vypravili na krásný výlet kousek za Prahu. Cílem byl pivovar ve Velkých Popovicích, kde se zrovna měly konat vepřové hody.

Vlakem do Strančic

Z Prahy jsme se vydali vláčkem směrem na Benešov (o víkendu jezdí každou půlhodinu) a vystoupili jsme ve Strančicích. Kousek za nádražní budovou jsme našli rozcestník a vydali se po zelené značce, která nás měla přes Kunice a zámek Berchtold dovést až do Velkých Popovic. Celkem necelých 6 km.

Ze Strančic do Kunic značka vede po normální silnici, kde byl celkem mírný provoz. Nicméně sem tam auto projelo, takže to rozhodně nebylo na volné prohánění se na odrážedle úplně kdekoliv. Cesta je zároveň docela zvlněná z kopce do kopce, takže nenáročná procházka to taky úplně nebyla 🙂

Zámek Berchtold a Dětský ráj

Po dvou kilometrech projdete vesničkou Kunice a za další kilometr přijdete k zámku Berchtold, což je nejen celkem pěkný zámek, ale také jedno z velmi oblíbených svatebních míst v okolí Prahy, takže pokud zde svatbu zrovna nezastihnete, tak vlastně budete mít štěstí 😉 My jsme tu byli v sobotu uprostřed zimy a stejně se zrovna svatba chystala. Zároveň je to ale místo, které se zaměřuje na rodinnou dovolenou, takže v zámeckém parku najdete Dětský ráj s nejrůznějšími atrakcemi pro malé i velké. Jsou tu třeba miniatury hradů a zámků, malé dětské muzeum, podzemní peklo s čerty, perníková chaloupka, mini ZOO, dětské a dopravní hřiště a spousta dalšího. Od zámku také vede naučná stezka Kunickou přírodou s interaktivními info tabulemi, která je dlouhá něco málo přes 1km.

Vstup do Dětského ráje je zpoplatněný, v zimě zaplatíte za rodinu (2+2) 105 Kč, děti do 3 let mají vstup zdarma. V létě jsou ceny nesrovnatelně (3-4x) vyšší. Vstupenku lze nakombinovat i s prohlídkou zámku, i ta je prý vhodná pro děti. V zámku je i restaurace, kde si můžete dát něco k jídlu, v nabídce mají i polední menu nebo možnost objednat si nedělní rodinný oběd.

Jsem si jistá, že v létě byste tu asi klidně mohli strávit s dětmi celý den (aspoň podle toho, co uvádějí na webu). Nicméně v zimě je těžko říct, co všechno je k vidění, protože se to člověk nikde nedozví. Na webu mají uvedeno, že během zimní sezóny nemusejí být všechny expozice dostupné. Celkově jsem z dostupných informací byla zmatená, na webu toho moc nepíšou, následná navigace v areálu je také zavádějící (vstup je z boku areálu) a navíc bez jakékoliv upoutávky.

Dětský ráj jsme nakonec nevyzkoušeli, protože byla dost zima a měli jsme před sebou ještě kus cesty do Popovic. Každopádně zde by se dal výlet případně ukončit, vyzkoušet místní atrakce, a pěšky nebo autobusem se vrátit zpátky na vlak do Strančic.

Cestou necestou do pivovaru

My jsme pokračovali dál, od zámku do Popovic cesta už nevede po silnici, ale po polích a loukách, i tak ale byla sjízdná s kočárkem. Na silnici se vrátíte až ke konci, kdy budete z kopce scházet dolu do Velkých Popovic.

Pivovar leží přímo v centru Popovic a v jeho areálu najdete Velkopopovickou Kozlovnu, pivovarskou restauraci, kde celkem dobře vaří a čepují místní dobré pivo. K dispozici jsou dětské židličky, ale to je vlastně to jediné, co je baby-friendly, my jsme neměli štěstí ani na příjemnou obsluhu. Venku před restaurací je malé dětské hřiště a ohrádka s kozami, které děti mohou nakrmit.

V areálu pivovaru se zrovna ten víkend konaly vepřové hody, takže tam byli lidé z celého okolí, stánky se zabijačkovými specialitami, živá hudba, svařák a samozřejmě pivo 🙂 Byla tam velmi příjemná atmosféra a celá akce se i díky krásnému počasí velmi vydařila.

Pro návrat jsme si naplánovali, že využijeme autobus, abychom nemuseli jít stejnou cestou zpátky (nemám to ráda). A do kopce se nám vlastně taky už nechtělo 🙂 Ale samozřejmě i to by byla varianta, kdyby nám autobus ujel, nejel, nebo by nás nevzal s kočárkem. Autobus ale naštěstí jel, sice byl úplně plný a nebyl nízkopodlažní, ale měl vyhrazené místo pro kočárek, takže jsme tu cestu v pohodě zvládli.

Celkově to byla moc pěkná procházka kousek za Prahou, spojená s výletem vláčkem, což většina dětí ocení, a pro dospělé s odměnou ve formě chutného velkopopovického piva. Finančně nenáročné, zvládnutelné s kočárkem a na odrážedle, ideální, pokud nemáte plán na výlet a chcete vyrazit někam v blízkosti Prahy.

img_7077

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s