Jednodenní výlety

Jednodenní výlety: Vodnická vycházka kolem zříceniny Hláska

První opravdu hezký den po zimě vylákal na výlet snad celou Prahu. Aspoň tak to vypadalo v neděli dopoledne nejen v MHD, ale i na nádraží a ve vlacích směrem na Benešov. Narváno. Všude.

My jsme se tentokrát rozhodli vydat na 5 km dlouhou procházku kolem zříceniny hradu ve Zlenicích, a pravda, neměli jsme ten nápad zdaleka sami.

Výlet jsme začali v Senohrabech. Z Prahy se sem dostanete za 45 minut vlakem, který jezdí každou hodinu z Hlavního nádraží. Spoje jsou nízkopodlažní s vyhrazeným prostorem pro kola a kočárky (ten den jich tam v jednu chvíli jelo snad 6 najednou). V Senohrabech jsme hned u nádraží našli rozcestník a vydali se po červené a následně po modré značce, která kopíruje naučnou stezku Vodnické vycházky. Nejdřív jsme sešli hodně prudce do údolí, pak chvíli kopírovali silnici, a nakonec jsme se ocitli na břehu potoka Mnichovky, podél kterého jsme šli až do Zlenic.

 

Jakmile přijdete k Mnichovce, tak máte dvě možnosti, kudy podél potoka jít. Buď se můžete vydat po levém břehu a kopírovat cyklostezku 0020, nebo po pravém břehu a kopírovat naučnou stezku Vodnické vycházky. My jsme si vybrali levý břeh s tím, že jsme si mysleli, že cyklostezka bude lépe sjízdná pro kočárek. S Chariotem se to přes kořeny dalo, ale s méně terénním kočárkem bych asi spíš doporučila druhý břeh, na který jsme viděli, a kde cesta vypadala teda o poznání lépe (a kde teda také chodili všichni ostatní :). Nicméně ať tam či tam se můžete těšit na krásnou přírodu. Pokud tudy půjdete v létě, tak určitě oceníte blízkost potoka, ve kterém se děti budou moci na některých místech i cachtat.

 

Po necelých dvou kilometrech v místě, kde se Mnichovka vlévá do Sázavy, dojdete ke zřícenině hradu Zlenice, kterému se lidově říká Hláska. Určitě vás napadne, že tuhle zříceninu už jste někde viděli. Ano, asi viděli. Josef Lada se jí totiž inspiroval pro svoje kresby 🙂

 

Dole pod Hláskou najdete občerstvení Baštírna, což v době, kdy jsme tam byli my (březen), byla široko daleko jediná možnost, kde si dát něco k jídlu a k pití. V nabídce měli kromě piva a nealka také langoše, párky, klobásy nebo hranolky. Bývala bych určitě ocenila (a děti určitě také), kdyby bylo možné si jen koupit špekáčky a opéct si je na ohni, ale tuhle možnost nenabízeli, i když ohniště tam měli (a ne jedno).

 

V sezóně tohle místo funguje i jako plovárna a říční lázně (super retro!), takže v létě si tu můžete lehnout na trávu a slunit se, nebo vyzkoušet koupání v řece. Funguje tu i přívoz na druhou stranu řeky (od dubna o víkendech, od června každý den) do Zlenic, kde v Hotelu Kormorán mají restauraci. Ze Zlenic pak třeba můžete popojet motoráčkem do Čerčan a odtud pak zpátky do Prahy.

Mimo sezónu se na druhý břeh řeky jen tak nedostanete, takže vám nezbyde než se vydat podél řeky po červené značce, která vás více méně po silnici dovede do Čtyřkol. Tam můžete sednout na vlak do Prahy, nebo pokud byste se chtěli projít ještě dál (2km), tak vás značka dovede až do Čerčan, kde vlak jezdí také.

Celý výlet je dlouhý 5 km (při variantě do Čerčan 7 km) a je zvládnutelný s kočárkem i na odrážedle. Dá se jít samozřejmě i opačným směrem. Jediné, na co se přichystejte, že mimo sezónu opravdu není kde se najíst. V sezóně to předpokládám bude snad lepší.

 

1 komentář: „Jednodenní výlety: Vodnická vycházka kolem zříceniny Hláska“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s