Kam na víkend

Kam na víkend: Plzeň

Plzeň máme z Prahy kousek, proto jsme původně měli v plánu vydat se sem jen na otočku a navštívit s dětmi Techmanii. Ale pak nás napadlo, že to by vlastně jeden z nás nemohl ochutnat místní pivo (což by v Plzni byla škoda, že jo), tak jsme se rozhodli zůstat přes noc a mít tak víc času na procházku po městě a návštěvu památek, muzeí, pivovaru a šenků :).

Ubytování jsme sháněli opravdu na poslední chvíli a jen na jednu noc, tak jsme ani nečekali, že seženeme něco vyloženě baby-friendly. Šlo nám jen o přespání a o to, abychom bydleli v centru, odkud to budeme mít všude kousek. Nakonec jsme bydleli v apartmánu dvě ulice od náměstí Republiky, takže vlastně v úplném centru na pěší zóně. Nicméně jako ubytování pro rodiče s malými dětmi bych ho nedoporučila. Byl to mezonetový apartmán, do kterého se šlo po velmi strmých schodech a dvoje prudké schody byly i přímo v apartmánu, takže pro děti opravdu nic bezpečného. Ale jinak byl apartmán velký, prostorný, čistý, s kuchyňkou a spaním až pro 6 lidí, za slušné peníze na exkluzivním místě. Pro nás na jednu noc naprosto dostačující.

Co nás trochu zaskočilo a s čím jsme upřímně vůbec nepočítali, bylo počasí. Tak nějak už jsme byli připraveni a naladěni na jaro, takže sněžení, vichr a teplota výrazně pod nulou byly důvodem, proč jsme většinu času v Plzni bohužel strávili někde uvnitř.

Do Plzně jsme dorazili na oběd a první místo, které jsme navštívili a které nastavilo laťku místních podniků velmi vysoko, byl toho času v Plzni úplně nový restaurant a šenk Lékárna.  Krom toho, že Lékárna je na krásném místě (přímo na hlavním náměstí, ze šenku koukáte na plzeňskou katedrálu), tak v restauraci, která je schovaná v zadní části za šenkem, opravdu luxusně vaří a k tomu vám načepují výborné pivo, ať už budete chtít hladinku, šnyt nebo mlíko, jak to možná znáte z pražského Lokálu. Není to vyloženě restaurace zaměřená na rodiny s dětmi, dětský koutek tam nečekejte, ale jídelní židličky tam mají, děti tu nejsou problém a určitě se spolu s vámi dobře najedí. Tohle místo za návštěvu určitě stojí.

Z Lékárny jsme se i přes hroznou zimu vydali aspoň na krátkou procházku, obešli jsme náměstí, zastavili se v infocentru pro turistické známky (taky sbíráte? pro Šímu je to na výletech super motivace :)) a vydali se pěšky do pivovaru, který je od centra asi 15 minut pěšky. Cestou jsme se chtěli podívat v Šafaříkových sadech na sochu Spejbla a Hurvínka, ale socha byla bohužel schovaná. Úplně vymrzlí jsme se v pivovaru museli jít ohřát do místní restaurace Na Spilce a zpátky nakonec jet trolejbusem („busíkem na tyčkách“), což byl pro děti vlastně taky zážitek :). Večeři jsme si dali v dalším plzeňském vyhlášeném podniku, který je kousek od hlavního náměstí, a to v šenku Na Parkánu. To je místo, které jsme navštívili už kdysi ještě bez dětí a na které mám vzpomínku, že pokud si někde mám dát s chutí Plzeň, která je na mě jinak velmi hořká, tak tady si ji ráda dám. Mají pivo totiž nefiltrované, není tak hořké a nejsou v něm skoro žádné bubliny. A taky tady mají výborný tatarák, nakládaný hermelín a podle toho, co nosili k ostatním stolům, i luxusní českou klasiku jako kachnu nebo vepřo-knedlo. Opět to není typicky rodinná restaurace s dětským koutkem, ale jídelní židlička byla k dispozici a rozhodně jsme nebyli jediní, kdo zde byl s dětmi.

Nakonec jsme v Plzni první den kromě krátké procházky městem a návštěvy několika podniků nestihli pro děti kvůli špatnému počasí nic extra zajímavého. Ale další den jsme jim to plně vynahradili.

Pokud byste v Plzni hledali informace o tom, co se ve městě dá dělat s dětmi, tak existuje webová stránka Plzeň pro děti, kde najdete tipy, co s dětmi v Plzni a v okolí navštívit. Kromě ZOO, Botanické zahrady a Dinoparku a Techmanie se můžete vydat třeba do Muzea loutek, strašidel nebo knihy, do Plzeňského historického podzemí,  do airparku nebo se vyšplhat na Plzeňskou věž. Na stránce najdete i tipy na ubytování, baby-friendly restaurace, plánované akce a novinky.

Další den jsme se vydali do Techmanie. Ráno jsme se ještě stavili v kavárně Republica Coffee, kterou jsme objevili za rohem od místa, kde jsme byli ubytovaní, a kde nám udělali luxusní kafe s sebou.

Techmania Science centrum najdete na jižním předměstí Plzně. Hned u budovy je velké parkoviště (40 Kč/den), ale klidně sem můžete dojet i místní MHD.

Techmanii budou určitě zbožňovat všechny zvídavé děti. No vlastně nejen děti 🙂 Jejím cílem je pomáhat dětem, studentům, ale i dospělým nacházet a rozvíjet vztah k vědě a technice tím nejlepším způsobem – vyzkoušením si věcí na vlastní kůži. V Techmanii najdete stálé i časově omezené interaktivní expozice zaměřené na fyziku, chemii, biologii, matematiku, ale i tematicky zaměřené třeba na výživu, sport nebo film.

Budova je bezbariérová s výtahem, po expozicích se v pohodě můžete pohybovat s kočárkem, je to tam dostatečně prostorné. Vedle pokladen jsou uzamykatelné boxy, kde si můžete nechat věci, a toalety i s přebalovacím pultem. Za vstupné zaplatíte 160 Kč za dospělou osobu, děti do 3 let (včetně) mají vstup zdarma. K dispozici jsou i rodinné a skupinové vstupenky.

My máme děti ještě malé, tak jsme se trochu báli, jestli si to v Techmanii vůbec užijeme a jestli nás to tam bude bavit. Ale byli jsme velmi příjemně překvapení. Samozřejmě, že děti moc nebavila fyzika, elektřina nebo magnety, na to jsou fakt ještě malé, ale moc se jim třeba líbila expozice o výživě a jídle. Mohly se zvážit, změřit, poskládat zdravý talíř, podívat se jak putuje potrava v těle člověka nebo zkusit doručovat pizzu. Největší úspěch měla ale samozřejmě expozice zaměřena právě na nejmenší badatele s názvem Malá věda. Tam byla super rychlá klouzačka, molitanový bazén, prolézací hrad a také možnost vyzkoušet si akustiku, optiku nebo nakloněnou rovinu.

Dlouhou dobu jsme také strávili u vodního světa, kde si děti mohly hrát s lodičkami, vyzkoušet si jak funguje zdymadlo nebo musely roztočit vodní kolo. Tady bych doporučila vzít s sebou náhradní oblečení. Bude se hodit 😉

Celá rodina jsme se pak parádně vyblbli v expozici Mathatlon, která interaktivně spojuje sport a matematiku a ukáže vám, jak díky sportu pochopit úhly nebo procenta. Vyzkoušeli jsme lyžařský trenažér, veslování, kolo, střelbu, golf, kulečník nebo páku.

V Techmanii jsme nakonec strávili přes 3 hodiny a to jsme některé expozice neprošli vůbec a některé jen zhruba prolétli. Bez problémů by se tam dal vydržet půlden, s většími dětmi klidně celý den. K dispozici je i restaurace, takže hlady trpět nebudete, nicméně my jsme tam nejedli, takže servis ani kvalitu nemohu posoudit. Celkově nás to tam moc bavilo a určitě sem zavítáme i v budoucnu. Čím budou děti větší, tím víc času tam strávíme, to je jasná věc.

Pokud nebudete mít cestu do Plzně, ale naopak na sever, tak podobný zážitek vám nabídne iQPARK v Liberci, o kterém jsem psala tady a který je o malinko víc zaměřený na menší děti.

Každopádně Techmanie od nás dostává palec nahoru, byli jsme moc spokojení a budeme se rádi vracet 😉

1 komentář: „Kam na víkend: Plzeň“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s