Jednodenní výlety

Jednodenní výlety: Kouřim

Přestože je Kouřim od Prahy kousek, nikdy jsme tam nebyli a ani tudy neprojížděli. Tak jsme se o jednom (skoro) jarním víkendu rozhodli zajet se tam podívat. Kolem Kouřimi měla být hezká naučná stezka plus jsme samozřejmě chtěli navštívit místní skanzen. Původní plán byl, že do Kouřimi pojedeme vláčkem. Z Prahy i s přestupem v Pečkách by nám cesta zabrala 1,5 hodiny. Bohužel nám čáru přes rozpočet udělala změna času, díky které jsme vlak nestihli..ta hodina času je prostě znát 🙂 Takže jsme nakonec jeli autem. Do Kouřimi jsme přijeli v čase oběda, nejdřív jsme se chtěli najíst a pak vyrazit na procházku.

Byla březnová neděle. V celé (ano, v úplně celé) Kouřimi byla otevřená jedna jediná hospoda. Hostinec u Lva. Ten navíc z venku působil asi tak, že když jsme kolem projížděli poprvé a nevěděli ještě, že je to jediný otevřený podnik, tak jsme ho minuli, jako že najdeme něco, co vypadá líp :)) Ale zdání klame! Nakonec se z toho vyklubala velmi příjemná restaurace s jídlem na úrovni a dokonce s malým dětským koutkem a jídelní židličkou. Kdo by to byl na první pohled řekl 😉 Akorát bylo naprosto narváno, takže jsme museli čekat na volný stůl.

Naučná stezka Stará Kouřim

V Kouřimi můžete zaparkovat zdarma přímo na náměstí a odtud se vydat na procházku po naučné stezce Stará Kouřim. Ještě před tím, než se na ni vydáte, tak se stavte s dětmi na náměstí v jednom z domů, který má ve dvoře malou MiniZoo. Vstup je zdarma a uvidíte tu králíky, slepice, husy, kachny, kozy nebo poníka. Zároveň je tu k dispozici dětské hřiště s trampolínou, kde si děti chvilku mohou pohrát.

Na začátek naučné stezky se dostanete po žluté nebo modré značce, kterou najdete u kostela svatého Štěpána hned na náměstí. Nejprve budete muset sejít po nepříjemných kočičích hlavách a schodech z poměrně prudkého kopce, takže s kočárkem nic moc, ale když to zvládl náš kočárek typu „do nákupáku s mini kolečky“ tak to zvládne jakýkoliv jiný. A to samé platí o celé stezce. Když jsme tam šli my, na dost místech bylo bláto, takže se nešlo s kočárkem úplně lehce, ale dalo se to, takže se nemusíte bát s sebou kočárek vzít. Akorát se připravte, že se malinko zapotíte, je to zpočátku dost do kopce.

Stezka je dlouhá 3,5 km a má 6 zastavení, které vás seznámí nejen s historickým vývojem hradiště nedaleko Kouřimi, ale také s mýty a pověstmi, která se k místům na trase vztahují. Půjdete kolem Lechova kamene, barokní kapličky a bývalého Libušina jezírka. Cesta vede po loukách, lesem a podél potoka, kde ve vlhku očekávejte bahno. Ke konci potkáte dvě informační tabule s hádankami pro děti.

Muzeum lidových staveb

Většina lidí, kteří do Kouřimi míří, sem jezdí za návštěvou místního skanzenu, neboli Muzea lidových staveb. Od náměstí se k němu dostanete krátkou procházkou, nebo se dá zaparkovat přímo před vstupem.

Je to jediný skanzen, který shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech z období od 17. do 19. století. Je tu celkem 14 větších obytných a hospodářských objektů a několik menších památek. Od roku 2012 navíc areál prochází výrazným rozšířením a renovací. Je to také místo, kde se konají různé akce, víc informací najdete tady.

Nicméně my jsme nakonec návštěvu nestihli, protože měli otevřeno jen do 16 hodin, takže nám zavřeli doslova před nosem-na to si při plánování času dejte pozor, ať nedopadnete jako my 😉 ale aspoň budeme mít důvod se tu ještě někdy stavit.

Zahradní hřiště Cerhenice

Aby dětem nebylo líto, že přišli o návštěvu skanzenu, tak jsme ještě autem popojeli do vesnice Cerhenice, kde mělo být zajímavé dětské hřiště s labyrintem. Hřiště najdete na naučné stezce Cerhenice a má sloužit jako místo relaxace a budování vztahu dětí k přírodě. V areálu je vyhlídková věž, tábořiště, totem, sluneční hodiny, kmeny stromů k určování jejich názvů, zahrádka a dřevěný labyrint.

Hřiště by bylo opravdu krásné a nevšední, jen kdyby se o něj někdo staral. Takhle bylo dost atrakcí poničených, až jsem měla strach, že si někde zapíchneme třísku. Největší škoda byla, že nefungoval dřevěný labyrint, ve kterém měly být kvízy z české historie. Při jejich správném zodpovězení se měly otevřít dveře pro další pokračování v cestě..toto ale vůbec nefungovalo, dveře byly vysazené. Dětem to teda vůbec nevadilo a hřiště si užily i tak, možná i proto, že hned vedle bylo klasické vesnické dětské hřiště ve stylu „retro“, na kterém se vyřádily. Mně přišla velká škoda, že někdo nechá takovou hezkou věc takto chátrat.

Celkově to byl moc příjemný jednodenní výlet, který mohu s dětmi, s kočárkem i na odrážedle vřele doporučit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s