Delší pobyty

Tip na dovolenou: Německá strana Šumavy – Bavorský les (1. část)

Na Velikonoce většinou vyrážíme pryč na celý prodloužený víkend, takže velikonoční zvyky moc nedržíme, i když beránka peču (aspoň máme co snídat), vajíčka barvíme dopředu a pomlázku vozíme (pro jistotu) s sebou. Skoro každý rok bývá už ale natolik pěkně, že po zimě oprášíme kola a vyrážíme na první větší cyklovýlet. No letos tomu úplně tak nebylo a místo kol jsme málem vezli boby, protože zima si dávala dost na čas a aprílové počasí dostálo svému jménu.

Tento rok jsme se vydali do Bavorského lesa, takže vlastně na německou stranu Šumavy. Vybrali jsme si městečko Lam, což jsou vzdušné lázně nedaleko českých hranic. Cesta z Prahy přes Plzeň nám zabrala 2,5 hodiny. Ubytování jsme tentokrát našli přes místní web, kde si můžete sami zadat a konkrétně vyspecifikovat poptávku a poskytovatelé ubytování se vám pak ozývají sami. Je to velmi pohodlné a nezabere vám to tolik času. Na naši poptávku nám přišlo asi 6 nabídek, ze kterých jsme si nakonec zvolili Ferienhaus Fanny především kvůli lokalitě a také kvůli poměru cena/vybavení, které se nám moc líbilo a v reálu nakonec ještě předčilo naše očekávání.

Apartmán byl velmi prostorný, nově zrekonstruovaný, měl ložnici s dvoulůžkem, dětský pokoj, kuchyni s jídelním koutem a obývacím pokojem a koupelnu se sprchou a toaletou. K dispozici bylo i venkovní posezení, v létě se tam dá i grilovat. Jako bonus tam bylo skvělé zázemí pro děti – dětský koutek se stolečkem a hračkami, jídelní židličky a dětská jídelní sada, cestovní i dětská postýlka. V sezóně bude k dispozici i venkovní hřiště. Majitelé byli velmi příjemní, v apartmánu byla spousta materiálů o tom, co se v okolí dá navštívit, plus jsme dostali i návštěvnické slevové kartičky, díky kterým jsme měli slevy na vstupné a zdarma místní autobusy a vlak. Za ubytování jsme platili 53 EUR za noc za celý apartmán (komplet cena včetně závěrečného úklidu a pobytové taxy).

Od apartmánu jsme to měli ke všem důležitým věcem v městečku 5 minut. Akorát to všechno bylo dost „z kopce-do kopce“..na horách asi nic překvapivého :). V centru najdete několik obchodů, velké potraviny, pekařství a několik restaurací. Na oběd nebo večeři můžete zajít do Aldersbacher Bräustüberl přímo u náměstí, což je pivovarská hospůdka, kde celkem dobře vaří a mají i dětskou nabídku (židličky a přebalovací místnost je samozřejmostí).

Lam – lázeňský park a aquapark

Samotné městečko Lam nabízí hodně možností pro aktivní trávení volného času a stejně jako celá oblast Bavorského lesa se hodně soustřeďuje na nabídky aktivit pro celou rodinu a pro děti. Přímo v městečku je panoramatický park s nádherným výhledem na Velký Javor. V parku je hřiště s posilovacími prvky a krásné dětské hřiště s trampolínou, houpačkami, klouzačkou a pískovištěm. V parku jsou i toalety a několik odpočinkových laviček a lehátek.

Dole pod parkem pak jsou místní „lázně“ – aquapark Osserbad Lam, který není sice nijak veliký, ale s dětmi si to tam určitě užijete, navíc je vhodný i pro celkem malé děti. V areálu jsou vnitřní i venkovní (otevřené pouze v létě) bazény, uvnitř najdete oddělený plavecký bazén, bazén s tobogánem, vířivkou a masážními lavicemi, dále pak teplejší bazén s masážemi a oddělené dětské brouzdaliště s velmi teplou vodou a dětskou klouzačkou. K dispozici je v ceně vstupného i sauna a pára. Kolem bazénů jsou lehátka a je tam i občerstvení s klasickou nabídkou. Ve velkém bazénu byla voda celkem chladná, takže při ježdění na tobogánu děti drkotaly zubama, ale v brouzdališti a menším bazénu se pak příjemně ohřály 🙂 Vstupné je 7,50 EUR s návštěvnickou kartou na celý den, děti do 6ti let neplatí. Navíc k návštěvnické kartě máte 1x vstup po 17 hodině zdarma, případně u některých ubytování můžete dostat kartičku na neomezený volný vstup.

Kolem městečka vede i několik okružních procházkových tras, některé z nich jsou vhodné a doporučené i pro rodiny s dětmi. Více informací o nich najdete tady. V detailu každé trasy najdete i údaje o tom, zda je trasa vhodná pro kočárky.

Tierpark Lohberg

Pouhých 6 kilometrů od města Lam se nachází krásná přírodní zoo Tierpark Lohberg. Máte několik možností, jak se do ní dostat. Můžete jet autem, autobusem (zdarma) nebo se vydat pěšky. My jsme zvolili procházku, protože ten (jediný) den bylo opravdu krásně. Šli jsme celou dobu po asfaltové cyklostezce z Lamu přes Thürnstein, Schrenkenthal a Schwarzenbach. Cesta vedla po vedlejších silnicích s minimálním provozem a byla pohodová, nicméně ne úplně po rovince 🙂

Samotná zoo je spíš takový super přírodní park, ve kterém bylo překvapivě hodně zvířat a velké množství interaktivních prvků pro děti, takže přesto, že cesta vedla dost do kopce, pro děti to bylo motivující a velmi zajímavé.  Názvy zvířat si můžete přečíst i v češtině, stejně tak jako některé interaktivní prvky. Na české návštěvníky jsou tu zvyklí 🙂 Prohlídku zvládnete v pohodě i s kočárkem, až na jeden úsek, na který ale není nutné jít. V areálu je i občerstvení s jídlem a hezké dětské hřiště, v létě funguje i malý vodní svět. Prohlídka vám zabere tak hodinku až dvě a za vstupné zaplatíte 4 EUR s návštěvnickou kartou, děti do 4 let mají vstup zdarma.

Zpátky do Lamu se můžete vrátit třeba autobusem (pokud nějaký pojede), nebo můžete opět zkusit procházku, tentokrát po druhé straně údolí přes Eggersberg a Gläsener Steig . Upozorňuju předem, že to není cesta úplně vhodná pro kočárky (jedny schody, jedny kořeny a dost bahna) a je to na začátku hoooooodně do kopce 🙂 Ale jinak půjdete krásnou přírodou a po prvním kopci je to už vlastně pohodička po vrstevnici.  Pro nás se z tohoto výletu díky procházce tam i zpět stal vlastně celodenní výlet, ale tím, že bylo opravdu krásně, tak nám to vůbec nevadilo.

Glasparadies Joska

Jelikož nám počasí opravdu moc nepřálo, tak jsme byli nuceni hledat v okolí i indoor aktivity, které by zabavily jak nás, tak děti. A ono jich v okolí překvapivě vůbec nebylo málo! Sklárna Joska v Bodenmais byla jednou nich. Mohu ji upřímně doporučit k návštěvě i za hezkého počasí, stojí to za to. Z Lam se tam dostanete autem asi za 30 minut. Kromě toho, že si můžete nakoupit nejrůznější sklářské výrobky (a že prodejní plocha je fakt veliká až máte strach aby děti něco nerozbily), tak si něco ze sklářského průmyslu můžete i sami vyzkoušet.

My jsme si vyzkoušeli sami za spolupráce sklářů vyfouknout zavlažovací nádobu, kterou jsme si pak koupili a odnesli s sebou jako suvenýr (za 5 EUR/ks). Foukání zvládnou i malé děti, náš Šíma si vyfouknul krásnou kouli a byl to pro něj super zážitek. Kromě foukání skla si děti mohou vyzkoušet kreslení na sklo a také si zatočit kolem štěstí o několik cen.

V areálu je krásné venkovní dětské hřiště, kavárna a super samoobslužná restaurace v bavorském stylu (v létě se zahrádkou), kterou rozhodně doporučuju na oběd. Uvnitř je navíc i dětský koutek a přebalovací místnost. V nabídce mají i dětská menu, děti k němu navíc dostanou dárečky na památku. Na děti tu prostě myslí na každém kroku, přestože sklárna sama o sobě je spíš cílem návštěv pro dospělé.

Nakonec jsem se rozhodla článek rozdělit na dvě části, protože povídání bude celkem dlouhé, zážitků bylo prostě hodně 🙂 Příště se tak můžete těšit na bavorskou iQlandii, stezku v korunách stromů nebo návštěvu ve stříbrném dole – v helmičkách a hábitech. A to zdaleka není všechno, co tato oblast pro rodiny s dětmi nabízí!

1 komentář: „Tip na dovolenou: Německá strana Šumavy – Bavorský les (1. část)“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s