Delší pobyty

Tip na dovolenou: Německá strana Šumavy – Bavorský les (2. část)

V první části článku o našem velikonočním pobytu v Bavorsku jsem psala nejen o aktivitách, které nabízí vzdušné lázně Lam, kde jsme bydleli, ale také o krásné procházce k nedalekému přírodním parku a návštěvě ráje pro milovníky skla a křišťálu. Teď vám představím další aktivity, které jsme za prodloužený víkend zvládli. A že jich nebylo vůbec málo.

Xperium Bayerwald

Ani další den našeho pobytu nesliboval počasí, které by přálo venkovním aktivitám, tak jsme se vypravili autem do městečka Sankt Englmar (z Lamu asi 40 minut jízdy), abychom navštívili místní interaktivní muzeum. To se nacházelo přímo v centru městečka vedle kostela, v budově bývalé fary, která byla roku 2015 zrenovována a otevřena prvním návštěvníkům.

Expozice by se dala velmi dobře přirovnat k naší iQlandii nebo iQparku. Muzeum bylo rozděleno na několik sekcí (Fyzika, Matematika, Vzduch, Voda, Akustika..) přičemž všechny exponáty byly interaktivní jak pro dospělé tak pro děti. U většiny z nich byly popisky v Němčině, ale nebylo těžké intuitivně přijít na to, co člověk měl udělat, aby si jev vyzkoušel. Všechno bylo funkční a musím říct, že nás (a překvapivě i naše malé děti) celá expozice velmi bavila a strávili jsme tam více než 2 hodiny.

Prostor není úplně bezbariérový, protože muzeum se rozkládá na dvou patrech, kde jsou schody, ale jinak je tam prostoru pro pohyb s kočárkem dost. Toalety s přebalovacím pultem jsou samozřejmostí. Za vstupné dáte 7,50 EUR za dospělého a 6,50 EUR za dítě. Děti do 3 let jsou zdarma, v nabídce jsou i výhodnější rodinné vstupenky.

Hned pod budovou bývalé fary je pak velmi příjemná restaurace, kterou určitě doporučuji třeba na oběd. Výborně tam vaří a mají i dětské menu. Jejich spätzle se smetanovou omáčkou u našich dětí opravdu zabodovaly 🙂

Waldwipfelweg

Kousek od Xperia (asi 10 minut autem) najdete další skvělou místní atrakci pro rodiny s dětmi a to krásnou stezku v korunách stromů. V areálu kromě samotné stezky, která má velmi působivý výhled (pokud vám bude přát počasí :)), najdete i naučnou stezku, cestu a jeskyni s optickými jevy, unikátní domeček hlavou vzhůru a restauraci s dětskou hernou.

Troufnu si říct, že tady za hezkého počasí bez problémů dokážete strávit celý den. Na stezce v korunách stromů jsou interaktivní stanoviště se zvuky ptáků, kteří v místních korunách žijí. Na naučné stezce je pak několik zastávek s nejrůznějšími úkoly týkajících se zvířat a lesa, a na cestě či v jeskyni s optickými jevy a klamy se zabavíte úplně všichni. My jsme měli fakt smůlu na počasí, střídavě sněžilo, padaly kroupy, strašně foukalo a sem tam vysvitlo sluníčko. Doslova aprílové počasí. Stezka tedy dost klouzala a museli jsme ji doslova proběhnout. Přes naučnou stezku a cestu s optickými jevy se pak dostanete na konec, kde uvidíte domeček stojící na střeše. Za 2 EUR se do něj můžete jít podívat, ale jelikož tam najednou může být jen 25 lidí, tak nám se v té slotě nechtělo čekat frontu a šli jsme se raději rovnou zahřát do restaurace a do dětské herny. Ta se nachází v prvním patře a zabírá ho vlastně celé. Je tam veliká prolézačka, kde se děti mohou za ošklivého počasí příjemně zabavit. Nám se to velmi hodilo. Jinak restaurace vypadala velmi schopně, vůbec bych se nebála případně dát si oběd i zde.

Za vstupné na stezku dáte 7,50 EUR za dospělého a 5 EUR za dítě. Do 3 let mají děti vstup zdarma. Celý areál je bezbariérový a sjízdný s kočárkem (jen nahoru do dětské herny vedou schody).

Silberberg Bergwerk

Samozřejmě, že hezky se udělalo až v den, kdy jsme měli odjíždět do Prahy 🙂 klasika. Tak jsme alespoň den odjezdu ještě využili na jeden výlet, protože domů jsme to naštěstí neměli až tak daleko. Vydali jsme se opět směrem na Bodenmais (tam je sklárna JOSKA, o které jsem psala v první části) a chtěli jsme v nedalekém Silberbergu vyzkoušet prohlídku stříbrného dolu, která měla být schůdná i s kočárkem. Důl se nachází uprostřed hory a je potřeba k němu buď vyjít 500 m do kopce, nebo se svézt lanovkou. My jsme nahoru jeli lanovkou, na kterou nám bez problémů vzali i kočárek. Prohlídky začínají každou půlhodinu a jsou vedeny pouze v němčině. Nicméně s kočárkem se to tam opravdu dá (až na jedny schody, které lehce vynesete) a je to tedy zážitek! Nejdříve se musíte obléknout do speciálního hábitu a vzít helmu – a to i děti. A pak už jdete na prohlídku do nitra hory, kde vidíte šachty, vozíky, starou techniku a dýcháte léčivý vzduch. Prohlídka trvá 45 minut a i když nebudete nic rozumět, tak za ten zážitek to určitě stojí. Zvládnou to i malé děti, které budou mít z toho všeho oči až na vrch hlavy a než se stačí vzpamatovat, tak už budete zase venku 🙂 Vstupné stojí 8,20 EUR na osobu, děti do 4 let neplatí nic. Pokud budete chtít jet lanovkou, tak cesta nahoru vás vyjde na 4,50 EUR, děti jsou opět zdarma.

Celkově musím říct, že nás oblast Bavorského lesa svými možnostmi vyžití pro rodiny s dětmi nadchla. Nejen, že je to z Prahy relativně kousek, ale je tam všude tolik možností co dělat a to jak venku, tak uvnitř. Spoustu procházek, výletů a rodinných parků jsme přitom ani nestihli navštívit, protože jsme měli fakt ošklivo a navíc jsme tam byli mimo sezónu, takže některé věci byly ještě zavřené. Oblast by byla vhodná i na kolo, ale pořád je to vlastně Šumava, takže rovinky tam moc nečekejte 🙂 Kromě toho jsme velmi ocenili, že na rodiny s dětmi prostě všude myslí a k dětem mají velmi milý přístup. Pokud je někde nějaká atrakce pro rodiny s dětmi, tak je tam pro ně i vhodné zázemí. Jídelní židličky a přebalovací pulty jsou samozřejmostí snad všude, kam přijdete, někdy i tam, kde by je člověk nečekal, třeba v té nejobyčejnější hospůdce v malé vesnici.

Shrnuto a podtrženo, Bavorský les a Bavorsko obecně se pro nás stává dalším cílem, který v budoucnu budeme dál prozkoumávat. A moc se na to těšíme 🙂

2 komentáře: „Tip na dovolenou: Německá strana Šumavy – Bavorský les (2. část)“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s