Cyklovýlety, Delší pobyty, Kam na víkend

Tip na dovolenou: Toulava

Říkáte si, kde to asi tak je ta Toulava? Nic vám to neříká? Ani mně to vlastně před touto naší dovolenou nic neříkalo. Než jsme odjeli, tak jsem tvrdila, že jedeme do jižních Čech a že to tam bude perfektní s dětma na kola (aneb terén rovina, kam se podíváš). Trošku jsem se mýlila :))

Toulava je turistická oblast, kterou najdete na pomezí jižních a středních Čech. Rozprostírá se v širokém okolí města Tábor, které je jejím centrem, od Sedlčanska po Bechyňsko a Soběslavsko a od Milevska přes Jistebnicko až po Mladovožicko. A není to vůbec žádná rovina, naopak je to naprosto „rozhoupaná“ krajina, plná řek, údolí, kopečků a krásných městeček a vesnic.

Ubytování ve Slapech u Tábora

Výběr téhle oblasti byl vlastně trošku náhoda. Moc jsem po té dlouhé zimě, co letos byla, chtěla vypadnout s dětma z Prahy. Aby se už konečně zbavili rýmy a kašle, kterou oba měli snad půl roku v kuse, aby byli na čerstvém vzduchu a mohli od rána do večera lítat venku. Hledali jsme nějakou chatku, kterou bychom měli pro sebe, se zahradou, a ne moc daleko od Prahy, aby Petr mohl mezi prodlouženými víkendy dojíždět do práce. Nakonec jsme našli apartmán v malé vesničce Slapy asi 10 km od Tábora. Podle obrázků to vypadalo všechno opravdu krásně a hodně baby-friendly – dvouložnicový apartmán s cestovní postýlkou, kuchyňka, obývací pokoj, koupelna a k tomu k dispozici venkovní sezení s grilem, zahrada s dětskou klouzačkou, houpačkou, pískovištěm a navíc krytý dětský koutek a venkovní bazén.

Samotné ubytování bylo sice krásné a nové, ale my jsme úplně spokojení nakonec nebyli. Především proto, že ne všechny služby, které jsme měli mít v ceně, jsme měli k dispozici (WiFi, bazén, krytý dětský koutek), ale hlavně proto, že jsme se díky v kuse štěkajícímu psovi od sousedů vlastně celý týden nevyspali. Pes chtěl zřejmě dovnitř do domu, ale místo toho musel být zavřený venku, a tak v noci štěkal a štěkal na celou vesnici. Nejen, že tím budil děti i dospělé, ale nešlo mít ani otevřené okno. Domluva se sousedy nepomohla, navíc majitelé o tom prý ví, ale nic s tím nemůžou dělat. Zvláštní. Takže hlavně z tohoto důvodu bych pobyt s malými dětmi úplně nedoporučila, jen pokud máte opravdu tvrdé spaní 🙂 i když jinak je to tam pro děti opravdu ráj. Můžou řádit venku od rána do večera a člověk o nich skoro neví.

Tábor – město se spoustou zábavy

Byla jsem upřímně hodně překvapená, když jsem si četla o tom, co všechno Tábor nabízí za aktivity. Ve městě a jeho okolí najdete kromě historického centra také ZOO, rozhledny, baby-friendly restauraci, kavárnu, naučné stezky, muzeum čokolády a lega, strašidelné podzemí, sportovní areál, nebo hrad a zříceninu. I kdybyste neměli v plná jiné výlety, tak v samotném Táboře a jeho nejbližším okolí bez problému strávíte prodloužený víkend a nebudete se nudit. Navíc po Táboře a okolních vesničkách jezdí nízkopodlažní MHD a vlak, takže okolí můžete procestovat v pohodě i s kočárkem.

ZOO Tábor a rozhledna Hýlačka

Kousek za městem, ve vesničce Větrovy, se nachází ZOO Tábor. Najdete v ní jen venkovní výběhy se zvířaty a můžete se tam potkat třeba s tygrem, zubrem, medvědy, lvem, velbloudy, pštrosy, makaky, ale i domácími zvířaty, které si můžete dojít i pohladit. Zoo je velmi hezká a překvapivě dost rozlehlá, my jsme tam strávili skoro dvě hodiny. Je tam k dispozici i restaurace a dětské hřiště, v sezoně fungují i stánky s občerstvením. Za vstupné dáte 110 Kč a dítě od 3 let 60 Kč. Po návštěvě ZOO se můžete ještě stavit na moc hezké rozhledně Hýlačka, kterou najdete kousek od ZOO a ze které je opravdu nádherný výhled do okolí.

Pokud byste se chtěli ještě kousek projít a dát si něco dobrého k jídlu, tak můžete vyrazit dolu z kopce po Stříbrné naučné stezce směr město Tábor, a pak pokračovat po cyklostezce D11. Dojdete k lesní restauraci Pintovka, u které je krásné dětské hřiště a od které vede lesoparkem naučná stezka sjízdná i s kočárkem. V Pintovce celkem dobře vaří, sedět se dá na zahrádce, k dispozici jsou i jídelní židličky.

Vláčkem do Bechyně

Přes Slapy u Tábora jezdí unikátní vláček tzv. Bechyňka aneb elektrická dráha mezi Táborem a Bechyní. Je to trať, která byla první elektrifikovanou tratí, po které nejezdí tramvaj, ale vlak. Její délka je 24 km a může se po ní jezdit rychlostí maximálně 60 km/h. Vláček je moderní, nízkopodlažní, a tak vybízí k výletu s kočárkem nebo i s kolama. My jsme se vydali do Bechyně a cesta nám zabrala 40 minut. Největším zážitkem byl přejezd bechyňského mostu, kdy si na chvíli připadáte jako byste jeli tramvají 🙂

Bechyně je lázeňské město s hezkým historickým centrem, zámkem, klášterem a malebným údolím kolem řeky Lužnice, přes kterou vede místní dominanta – most Duha.  My jsme si nejdříve dali oběd přímo na náměstí v restauraci U Pichlů, která nezklame, ale ani nepřekvapí, a pak jsme vyrazili na procházku městem. Cesta nás zavedla až dolu k řece, kde jsme měli dvě možnosti, kudy se vrátit zpátky na nádraží. Buď po druhém břehu řeky po zelené značce (těžko říct, jaký je tam terén), nebo po stejném břehu, ale s překonáním asi 200 kamenných schodů. No zkuste si tipnout, kterou cestu jsme si kočárkem a dvěma malými dětmi vybrali? Tu po schodech, správně :)) Mimochodem po těchto schodech se běhají už přes 40 let závody dvojic v běhu do schodů!

Cyklovýlet do Dobronic a ke stádleckému řetězovému mostu

Další možnost, jak poznat krásy Toulavy, je na kole. Táborsko je obecně celkem vyhlášený cyklistický region, ale narovinu říkám, že to chce mít trošku fyzičku, jsou tu docela kopce. No vlastně docela dost 🙂 Ne nadarmo budete potkávat dost lidí na elektrokolech. My jsme se s vozíkem a sedačkou vydali na výlet k dobronické zřícenině a následně ke stádleckému řetězovému mostu, který je v této oblasti opravdu unikátem (možná i proto, že když kolem vás na mostě projíždí auto, tak je to fakt zvláštní pocit). Což znamenalo, že jsme nejprve jeli skoro celou dobu z kopce, protože jsme museli spadnout dolů do Dobronic k Lužnici, pak jsme se vyvezli nahoru, abychom ke stádleckému mostu opět spadli dolu k řece, a zpátky jsme vlastně jeli v kuse jen do kopce. Ujeli jsme necelých 35 kilometrů v opravdu houpavém terénu s převýšením přes 500m 🙂 Na druhou stranu celá trasa se v pohodě dá zvládnout s vozíkem, jedete celou dobu buď po asfaltu, nebo po krásných lesních cestách. Po cestě je akorát trochu problém, kde se najíst. Nahoře v Dobronicích se můžete stavit v občerstvení U Kaštanu, kde kromě nápojů mají v nabídce i pizzu. Na oběd ale doporučuju počkat a zajet si do Čenkova, kde je super restaurace Na Pastoušce, kde výborně vaří a mají tam zázemí i pro děti (houpačky, židličky, přebalovací pult).

Pěšky podél Lužnice

Lužnici jsme jako řeku jeli kdysi na gymplu. Pamatuju si odtud celkem dost věcí, ale to, že kolem Lužnice je nádherné údolí, jsem tak nějak asi vytěsnila :)) O to víc nás teď překvapilo, jak hezké to kolem řeky je. Zřejmě i proto vede kolem celé délky řeky od jejího pramene v Rakousku až po její ústí do Vltavy turistická stezka dlouhá 230 km. Můžete si tak vybrat, který úsek si projdete. My jsme šli 9km dlouhý úsek od Matoušovského mlýna do Tábora. Celou dobu to byla vlastně úzká pěšinka lesem, takže ideálně vzít děti do nosítka. My to sice zvládli s Chariotem, ale byl to chvilkama celkem adrenalin, protože po cestě bylo celkem dost míst s popadanými stromy, které jsme museli přenášet. Po cestě uvidíte koryto řeky plné balvanů, mlýny, jez, chatové osady a rybáře. Kousek před Táborem máte dvě možnosti, kde u řeky posedět a dát si něco k jídlo a pití. Buď ve výletní lesní restauraci Harrachovka nebo kousek v chatkách U Ježků. Pokud byste si chtěli výlet ještě prodloužit, můžete si vyšlápnout nahoru na významné poutní místo v Klokotech a pak se vrátit zpátky do Tábora.

Výlet do ZOO Ohrada na Hluboké

Na Hlubokou jsme to měli sice 50 kilometrů, ale když už jsme byli takhle „nedaleko“, tak jsem neodolala zajet se sem s dětmi podívat. ZOO Ohrada je pro mě po pražské ZOO asi nejhezčí ZOO, kterou jsem kdy navštívila. Mají tam hodně zvířat a všechno mají laděné do přírodního stylu, takže si člověk chvílemi ani nepřipadá jako v ZOO. Děti na zvířata krásně vidí, nemusíte je zvedat, a hodně je baví atrakce typu krmení rybiček a kačenek a různé interaktivní prvky. Není to žádná masovka, ale tahle ZOO určitě stojí za návštěvu. Najdete tam i celkem fajn restauraci, samozřejmě dětské hřiště a občerstvení. Navštívit můžete i lovecký zámeček, kde je muzeum, a pohádkové podzemí. V rámci výletu pak ještě doporučuju dojet až do centra Hluboké a vyšlápnout si to i na zámek, má opravdu svoje kouzlo. Projít se můžete třeba v zahradách, v zámecké kavárně si dejte kafe, dort nebo zmrzlinu a na oběd doporučuju stavit se v rodinné restauraci Schneck, kolem které půjdete na zámek. Velmi mile mě překvapilo, že i v takto turistickém místě někdo myslí na to, že i rodiny s dětmi se chtějí někde normálně najíst 🙂 V restauraci najdete dětský koutek, k dispozici jsou jídelní židličky, dětská jídla, přebalovací pult, dokonce i plínky a jako bonus děti na rozloučenou dostanou malý dárek. Celkově to budete mít jako krásný celodenní výlet. Akorát vřele doporučuji vyhnout se víkendům.

Celkově musím říct, že nás Toulava mile překvapila. Je to oblast, kde je spousta věcí, co dělat. Ať už v samotném Táboře, tak v jeho blízkém okolí a to ať za hezkého či ošklivého počasí. Je tu ideální terén na turistiku, cyklistiku, můžete si i zkusit sjet řeku, nebo se šplhat po skalách. V celé oblasti je dobrá dopravní dostupnost, na své si tu přijdou jak milovníci přírody, rozhleden, nebo historie, je tu několik hradů a zřícenin. A co se týče dovolené s dětmi, řekla bych, že si Toulava vede velmi dobře. Pro více inspirace doporučuju navštívit přímo web turistické oblasti, kde najdete mnohem víc tipů, než my jsme za ten týden a kousek stihli navštívit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s