Kam na víkend

Kam na víkend: Žitavské hory (Sasko)

Přemýšlíte, kam vyrazit na víkend a už se vám nechce do Jizerek, protože tam prostě jezdíte skoro pořád? Tak zkuste sousední Lužické hory. Ale ne u nás, raději z německé strany.  Říkáte si, že tam nic není?  Ale je! I když je pravda, že ani my jsme ještě nedávno vůbec netušili, že kousek od hranic máme tak fajnovou rekreační oblast. No uznejte sami. A třeba vás to zláká i na delší pobyt, než jen na víkend.

Žitavské hory leží v severní části Lužických hor na území Německa a patří ke státu Sasko. Jsou označovány jako nejmenší německé pohoří. Z Prahy se sem dostanete přes Mladou Boleslav a Liberec za krásnou hodinku a půl. Celý region nabízí velké množství aktivit k rodinné dovolené, relaxaci, turistice, cykloturistice nebo lezení, místní vesnice a městečka jsou známé krásnou lidovou architekturou v podobě malebných podstávkových domů.

Ubytování

Ubytování jsme sehnali ve vesničce Waltersdorf, která je z Prahy asi 140 km. Přestože jsme si dané místo rezervovali opravdu na poslední chvíli přes Booking, tak jsme úplnou náhodou bydeli v naprosto baby-friendly prostředí, které mohu rodinám s dětmi vřele doporučit. Měli jsme k dispozici krásný „Ferienwohnung“ v prvním patře starobylého rodinného domu. V apartmánu byla plně vybavená kuchyň, obývák s jídelním koutem, ložnice s manželskou postelí a samostatný dětský pokoj naprosto plný hraček. K dipozici jsme zdarma měli i dětskou postýlku a jídelní židličku. Pro děti to tam byl opravdu ráj, kromě spousty hraček nám byla k dispozici zahrada s houpačkou, klouzačkou, trampolínou, pískovištěm a bazénem. Majitelé měli i dva králíky, které děti mohly krmit. Bydleli jsme kousek od centra vesničky, nedaleko byla i zastávka místního autobusu, malý obchod, kavárna a restaurace. V samotném Waltersdorfu můžete navštívit Dům přírodního parku Žitavské hory, ve kterém najdete interaktivní expozici pro děti i dospělé o vzniku, historii a ekosystému přírodního parku.

Skalní město Jonsdorf

Necelých 6 kilometrů od Waltersdorfu najdete lázeňské město Jonsdorf, na jehož jižním okraji téměř až na českých hranicích se rozkládá celkem rozsáhlé pískovcové skalní město, ve kterém můžete navštívit až 70 skalních útvarů. Autem se dostanete až na parkoviště (4 EUR/den) u hotelu Gondelfahrt (na mapě červený puntík), odkud se můžete vydat na prohlídku do skal. My jsme se vydali po zelené čárkované trase. První úsek si vystoupáte opravdu strmě vzhůru a pak už procházíte klasicky „nahoru-dolu“ mezi jednotlivými skalními útvary, podobně jako třeba v Prachovských skalách. Okruh nám zabral necelé 3 hodiny a s malými dětmu ho zvládnete jedině v nosítkách, s kočárkem je terén nesjízdný.

IMG_8845

Po prohlídce skalního města doporučuji zastávku ať už na oběd nebo malé občerstvení v hotelu Gondelfahrt, který leží u malého jezírka, na kterém se můžete třeba i projet s lodičkou. Jídlo tam mají velmi chutné, k dipozici bylo i dětské menu, jídelní židličky a přebalovací pult. Pokud byste se chtěli ještě projít do skal, tak přímo naproti hotelu uvidíte tyčit se úzké skalní věže Nonnenfelsen neboli zkamenělé hříšné Jeptišky, které podle pověry propadly kouzlu přitažlivého mnicha Jona, jehož chatrč stávala právě na místě dnešního hotelu Gondelfahrt.  Po cestě potkáte nejen horolezce, kteří se tam vydávají na ferratu, ale i běžné turisty, kteří si chtějí užít krásnou vyhlídku na lázně a široké okolí.

Bobová dráha, bosá stezka a ZOO

V neděli po cestě domů jsme ještě udělali několik zastávek. Nejprve jsme vzali děti na bobovou dráhu do Oberoderwitzu, kde jsme si sjeli tři jízdy, a pak jsme pokračovali do vesničky Mittelherwigsdorf, kde měla být podél řeky Mandau bosá stezka, kterou jsme si chtěli projít. Musím říct, že bosá stezka byla opravdu celkem zážitek, na celkem 15 stanovištích jsme si vyzkoušeli bosou chůzi přes různé dřevěné kmeny, kladiny, ale také přes kameny, oblázky, jehličí, kůru a bláto. Největší adrenalin bylo ovšem brodění řeky, které jsme museli i s dětmi absolvovat celkem dvakrát. Bylo to super! každopádně doporučuju všechny věci včetně bot nechat raději v autě 🙂

Od bosé stezky jsme pokračovali do Žitavy, kde jsme chtěli ještě navštívit místní ZOO. Žitava jako taková na nás moc dojem neudělala, ale třeba to bylo pouze tím, že jsme jen projížděli. Bohužel se ve stejném dojmu nesla i ZOO, která byla sice prostorná a celkem rozlehlá, ale zvířat jsme moc neviděli a celkově nám to tam přišlo takové trochu zanedbané a ušmudlané. Příště bych místo návštěvy ZOO zvolila jinou z místních aktivit, kterých v okolí není vůbec málo a které za to stojí asi víc.

Další aktivity

Oblast Žitavských hor je doslova plná nejrůznějších aktivit, které mají za úkol zpestřit vám dny, které zde budete trávit. My, až sem pojedeme příště, si určitě nenecháme ujít výlet parní úzkokolejkou do lázní Oybin, kde je nádherný skalní hrad. Samotná cesta vláčkem bude určitě velký zážitek, v sezóně navíc jezdí i nejrůznější tématické vlaky.

Pokud by vám během pobytu nepřálo počasí, tak můžete navštívit třeba Motýlí dům v Jonsdorfu, nebo aquapark Trixi, kousek od Waltersdorfu, kde jsou vnitřní i venkovní bazény, nebo obrovskou vnitřní hernu Kindertobeland, kterou v Jonsdorfu v létě otvírají místo bruslařské arény.

Naopak když bude venku krásně, tak můžete vyrazit do některého z místních venkovních aquaparků – téměř každé městečko má svůj – nebo se dojet vykoupat k Olbersdorfer see, což je vyhlášená místní rekreakční lokalita, kde se kromě jiného pořádá i známý triatlonový závod. Na písčitých plážích si budete připadat skoro jako u moře 🙂

Celkově musím říct, že mě oblast Žitavských hor moc mile překvapila. Pro rodinnou dovolenou to tam opravdu vřele doporučuji. Pro ty z vás, kteří nevládnou němčinou, bude příjemným faktem i to, že se skoro všude buď domluvíte česky, nebo najdete v češtině informace. My jsme se opět utvrdili v tom, že stačí doslova překročit hranici a úroveň služeb a jejich nabídka pro rodiny s dětmi je někde úplně jinde, nemluvě o chování a náladě místních lidí. To mě prostě nepřestane udivovat, že je to stále takový propastný rozdíl.

2 komentáře: „Kam na víkend: Žitavské hory (Sasko)“

  1. Dobry den, super tip. Mohu se zeptat, jak se jmenuje to ubytko ve Waltersdorfu? A ano, mate pravdu. Sluzby v CR stale pokulhavaji. Proto radeji cestujeme po zahranici. Ty otravene obliceje tady, vsude kam vlezete, to dovede pekne pokazit naladu.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s