Delší pobyty, Jednodenní výlety, Kam na víkend

Tip na dovolenou: Jizerské hory

Jizerky máme moc rádi a často se sem vracíme, ať už v zimě na běžky, nebo v létě na kola a procházky. Je to sem z Prahy kousek, takže se tu dá klidně udělat i jednodenní výlet, nebo samozřejmě zůstat na víkend i déle. Nudit se v žádném případě nebudete 🙂 V poslední době mám opravdu velkou radost, jak region vzkvétá a zaměřuje svoje aktivity i na rodiny s dětmi.

Tip, kde se ubytovat

Jak už mnozí ví z Instagramu, kde jsem tuhle super novinku hned za tepla musela nasdílet, tak jsme před pár měsíci měli sraz se základkou, kde jsem se po 20 letech potkala se svou spolužačkou Pavlou. Ta si spolu s manželem Martinem splnila sen a kousek od Janova nad Nisou si postavili nádhernou dřevostavbu. V jedné půlce bydlí spolu s jejich dvěma malými rošťáky a druhou půlku domu pronajímají jako 2 apartmány zaměřené na rodiny s dětmi. Slovo dalo slovo, s Pavlou jsme se domluvily a krátce po otevření jsme jako první hosté přijeli ubytování vyzkoušet. A je to tam opravdu parádní. A to nepíšu proto, že je Pavla moje známá, nebo proto, že bychom měli ubytování zadarmo kvůli reklamě. Neměli. A kdo mě zná a čte tak ví, že bych nedoporučila nic, kde bychom sami osobně nebyli spokojení.

Dům Jonáš najdete na velikém pozemku mezi Janovem a Hraběticemi naproti lanovému parku Artur. Stavba je nádherně designově propracovaná a nepřehlédnutelná díky velkým kulatým oknům. Celý pozemek je hostům k dispozici, pro děti je tam trampolína, pískoviště, houpačka a odrážedla, v zimě díky poloze v kopci bude možné bobovat hned vedle chaty. Tím, že jsme byli úplně první hosté, tak některé věci se ještě budou dodělávat (terasa, ohniště) nicméně už teď bylo perfektní to, že děti prostě můžete vypustit ven, oni můžou řádit, skákat, jezdit z kopce a vy na ně vidíte z okna👍

Pavla s Martinem jsou akční rodinka, která toho už spoustu projela, a apartmány se proto snažili pro rodiny s dětmi zařídit i podle toho, co jim samotným na cestách s dětmi chybělo. A že je tam osobní zkušenost prostě znát. K dispozici budete mít cestovní postýlku (včetně ložního prádla), jídelní židličku, nočník, stupátko, dětské nádobí a dokonce i spoustu hraček v dětském koutku. K zapůjčení je i krosnička na výlety. A to všechno v ceně ubytování.

Ubytování je možné ve dvou apartmánech s vlastní plně vybavenou kuchyňkou (lednice, myčka, varná deska). Všechno nové, krásné a velmi vkusně zařízené, ložní prádlo i ručníky jsou k dispozici, stejně tak utěrky, prostředky na nádobí i do myčky. Spodní apartmán je menší s jednou ložnicí (ideální pro max 2+2) s přímým vstupem na terasu. Hned za dveřmi má navíc dětský koutek, takže ten bych volila pro pobyt s menšími dětmi. Horní apartmán je v patře, pojme až 5 osob a je mezonetový. Je dostupný po schodech a spaní je v podkroví, kam se jde po (celkem strmých) schodech = není to úplně ideální, pokud máte hodně malé děti. Tak 5+ už to ale v pohodě zvládnou.

My jsme tam byli moc spokojení a budeme se rádi vracet. Víc informací o ubytování najdete prozatím tady, webové stránky jsou ve výrobě.

Výlet na kolech

Jizerky jsou cyklistickým rájem. Aspoň teda podle počtu cyklistů všude kolem. Pro mě teda cyklistický ráj rozhodně není tak kopcovatý, ale rozumím, že pro někoho jsou rovinky prostě nuda :)) My jsme se rozhodli zvládnout na kolech okruh Hrabětice – Josefodolská přehrada – Kristiánov – Rozmezí – Knajpa – Hřebínek – Nová Louka – Královka a zpátky. Bylo to nějakých 30 km s tím, že první půlku jedete vlastně pořád jen do kopce (šplháte na Rozmezí do 1000 m.n.m.) pak zase skoro pořád jenom z kopce a jako bonus si na závěr vystoupáte parádní krpál na Královku. Asi aby ten drink tam byl zaslouženej, že jo. Doporučuju určitě stavit se na Knajpě na pivo a klobásu, nebo na Hřebínku na koláč, a rozhodně neminout Šámalovu chatu na Nové Louce. Tam můžete venku posedět na lehátkách, děti si užijí hřiště a klidně si tam dejte i oběd. Akorát tam bývá teda narváno. V zimě obzvlášť.

Královka je povinnou zastávkou v každém případě. Jsem si jistá, že pokud budete v okolí Královky delší dobu, tak ji navštívíte více než jen jednou. Je tam krásná rozhledna, výborná restaurace, kde fakt dobře vaří, perfektní dětské hřiště a venkovní terasa, která úplně láká k tomu dát si kafe nebo drink.

Kousek od Královky je Prezidentská chata, u které je nyní i miniZOO, takže se vám může stát, že po cestě uvidíte třeba koně a nebo taky velblouda :))

Mravenčí stezka na Královku

Na Královku se můžete také vyšplhat z Bedřichova (kam dojedete autem nebo místním busem) po tzv. Mravenčí stezce. Ta začíná v Bedřichove u turistických informací (psala jsem o ní už v jednom ze zimních tipů na výlet), kde si děti mohou vzít letáček, na kterém budou po cestě nahoru vyplňovat tajenku a u rozhledny pak mohou dostat malé překvapení.

Stezka je dlouhá 1,5 km a vede opravdu dost do kopce (Chariot/sportovní kočárek to zvládne, ale je to nahoru dřina a dolu to dost klouže). Stezka je lemovaná dřevěnými vyřezávanými zvířátky, která žijí v místních lesích. Pro děti je to velká motivace kopec vyšlápnout a hledat další a další zvířátka. A taky hledat správná písmenka (na tabulkách s popisem) a vyplňovat tajenku. Zpátky dolu pak můžete buď stejnou cestou, nebo po silnici nebo třeba lesem po modré, pokud nechcete jít stejnou cestou. Jinak na Královku i na Novou Louku k Šámalově chatě se dá dojet i autem (pro lenochy) – jsou tam placená parkoviště. Dole v Bedřichově vám navigační systém řekne, zda je tam volné místo k zaparkování (doporučuju se tím řídit :)).

ZOO Liberec

Další den jsme nechali vybrat děti, ať si řeknou, co by chtěly vidět, a nakonec vyhráli bílí tygři v liberecké ZOO. Z Jonáše jste tam autem za necelých 20 minut. Za parkování dáte 50 Kč/ den a vstupné vás vyjde na 130 Kč, děti 90 Kč a do 3 let zdarma. Trošku ušetřit se dá na rodinném vstupném.

Musím říct, že hlavně dětem se liberecká ZOO moc líbila. Bylo tam hodně zvířat a některá zvířata byla opravdu na dosah ruky. Zároveň byla zvířata vzhůru=nebyla nikde zalezlá, tak jako tomu bývá třeba v pražské ZOO, kde ve výběhu zvíře často marně hledáte. Takže děti tak mohly obdivovat jak lva, tak i pověstné bílé tygry, ale i šimpanze, žirafy, slony nebo zebry. ZOO určitě není tak moderní a rozlehlá jako ta pražská. Je výrazně menší (samozřejmě i velikostí výběhů, na což si hlavně místní dost stěžují, mně to až tak strašné nepřišlo) a vybavením starší, ale pro návštěvu s malými dětmi je i velikostně řekla bych ideální. Trochu mi vadila zašlá skla u většiny výběhů, přes která nebylo dobře vidět. Jinak celá ZOO je bezbariérová a v pohodě ji projedete s kočárkem, má podobně jako pražská horní a dolní část, ale s daleko menším převýšením 😉 celá návštěva vám zabere tak 2-3 hodinky.

Jídlo je klasika jako všude jinde, my jsme nakonec v ZOO nejedli a oběd jsme si dali v sousední restauraci Formanka. V nabídce byly hotovky, dětská jídla, k dispozici hračky, omalovánky a venku trampolíny. Na jídlo pak ještě mohu vřele doporučit restauraci ZOO 1320, která je od liberecké ZOO nedaleko a která je vyloženě babyfriendly (koutek, židličky, dětské menu, židličky i příbory).

img_0772

A nesmí samozřejmě chybět tip na dobrou kávu. Tu si můžete dát i s sebou v kavárně Bez konceptu, která je od ZOO taky kousek.

Jinak pokud by dětem ZOO nestačila, tak naproti v Lidových sadech je přírodní dětský koutek (placený), kde se mohou vyřádit. Najdou tam vodní fontánky, vláček, odrážedla, houpačky, prolézačky a tak 😉

Koupání v okolí

Jakmile jsme někde s dětmi, tak koupání samozřejmě nesmí chybět :)) letos nám na horách opravdu vyšlo počasí, takže se tipy na koupání opravdu hodily, tak třeba budou i vám 🙂 V okolí Janova je několik možností, kam k vodě vyrazit. My na jedno odpoledne zvolili Jabloneckou přehradu (aka Údolní nádrž Mšeno) a na další den cestou do Prahy pak koupaliště Maškova zahrada v Turnově.

Jablonecká přehrada je označována jako klenot Jablonce a je jedním z důvodů, proč se v Jablonci prý tak dobře žije 🙂 každopádně je to místo určené pro rekreaci, kolem celé přehrady jsou různé písčité a travnaté pláže, stánky a toalety a velmi mírný vstup do vody ideální pro děti. A taky opravdu obrovští kapři 😀 kolem přehrady vede i inline a cyklostezka. Podle množství lidí, co u přehrady byli (asi tak celý Jablonec :)), se jednoznačně jedná o oblíbené místo. My jsme parkovali naproti Jablonexu na bezplatném parkovišti, ale hezčí a vybavenější pláž je z druhé strany, takže parkovat v ulici Za Hrází.

Další den jsme se cestou domů dojeli osvěžit na koupaliště Maškova zahrada v Turnově, které nás velmi mile překvapilo. Už podle obrázků to vypadalo krásně. A realita tomu odpovídala. Koupaliště je z roku 2016, takže vlastně nové. Všechno moderní, čisté. K dispozici bylo kaskádové dětské brouzdaliště (20cm vody) s vodními prvky a malou klouzačkou, velký relaxační bazén s různými vodními atrakcemi, dvě klouzačky a tobogán. Kolem bazénů byla k dispozici lehátka a slunečníky. Jediným nedostatkem bylo klasicky jídlo, ale s tím už člověk tak nějak počítá. V nabídce byla (kromě smažené klasiky) alespoň polévka. Nepříjemné bylo (hlavně pro děti) velké množství včel kolem stolů u bufetu, u bazénu pak už naštěstí nebyly. Za vstupné dáte 100 Kč/den, děti do 100 cm zdarma, jinak 20 Kč. A voda, no tak ta byla osvěžující 🙂

IMG_0932

A na závěr – i v Turnově si můžete dát perfektní kávu. Já si ji vzala s sebou do auta na cestu do Prahy (což mi teda po celém dni u bazénu velmi bodlo), ale pokud budete mít chvilku, tak v Panorama Café v centru můžete i posedět, mají prý krásný výhled z terasy.

Za sebe Jizerky s dětmi opravdu vřele doporučuji. Pokud vás trápí horka ve městě, vyrazte, na horách je příjemně. A Pavla s Martinem by ještě mohli mít nějaké volné termíny i teď v létě, tak jim napište nebo zavolejte a hurá na hory :

1 komentář: „Tip na dovolenou: Jizerské hory“

  1. Jizerky jsou krásná oblast, kde jsem trávila mládí. Letos jsem zvolila dovolenou zahraniční. Dlouho jsme se rozhodovali jestli jet do zahraničí a hlavně kam. Nakonec nás několik známých přesvědčilo, ať necestujeme moc daleko, hlavně když máme jen jeden týden. I díky kamarádům, jsme zvolili jeskynní lázně Miskolctapolca v Maďarsku ( http://www.daen.cz/madarsko/miskolctapolca ). Jsme na to celkem zvědaví, snad se nám tam bude líbit.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s