Delší pobyty, Kam na víkend

Tip na dovolenou: Krkonoše – Janské Lázně a okolí

Dalo by se říct, že Krkonoše – hlavně teda okolí Pece pod Sněžkou – znám jako svoje boty. Nejedny jsem tam totiž každé léto s babi a dědou prochodila. Děda byl vášnivý turista, který nám vždy po pár metrech ukázal záda, a pak se na nás skoro zlobil, že se loudáme a nestihneme celý plánovaný výlet. Úplně to jeho hudrování slyším 🙂 V té době pro děti v Peci a okolí nebylo skoro nic. Jen sedačková lanovka na Sněžku, kabinka na Černou horu a rybník v Maršově, kam jsme se jezdili koupat, když byla velká vedra. Bylo to tam prostě jen o chození a o výletech. To je samozřejmě pořád, ale přibyla k tomu spousta aktivit pro rodiny s dětmi, což je perfektní. Velmi to ten region nejen v mých očích zatraktivnilo. Jen se připravte na to, že tam nebudete sami a zároveň to tam není úplně nejlevnější, samotnou mě některé částky dost překvapily v porovnání s nabízeným servisem. Na druhou stranu se tam klidně týden prostě nebudete s dětmi nudit. Můžete velmi hezky spojit půldenní chodící výlety s nějakou dětskou atrakcí a spokojenost bude na obou stranách 🙂

Ubytování

Ubytování jsem tentokrát sháněla doslova na poslední chvíli, protože jsme výlet do Krkonoš vlastně ani neplánovali. Ale v Praze byla pořád vedra, tak jsem přes Booking.com našla něco volného, sbalila děti a vyrazili jsme. Bydleli jsme nakonec v Apartmánech pod vlekem v Horním Maršově, který leží mezi Pecí a Janskými Lázněmi. Apartmán byl 2+kk, v přízemí, s venkovním posezením a výhledem na protější kopec, kde se pásly krávy a ovečky. Ty byly vlastně i přímo před apartmánem na sousední zahradě, takže jsme to měli i včetně takové soukromé miniZOO. V ubytování jsme měli k dispozici cestovní postýlku a dětskou židličku. Do „centra“ Maršova jsme to měli procházkou asi 5 minut. Jsou tam potraviny a pár restaurací a taky zastávka autobusu, kde jezdí spoje mezi Pecí, Velkou Úpou a Janskými Lázněmi.

Stezka korunami stromů

Z ubytování jsme to na Stezku měli asi 15 minut autem. Podařilo se nám zaparkovat na placeném parkovišti (70 Kč/den) přímo u Stezky (kolem 10 dopoledne) a na vstup jsme čekali jen chvilku. Když jsme odjížděli, tak jsem pochopila, že parkovat hned u Stezky rozhodně není samozřejmost a že na vstup se může čekat hodně dlouhá fronta. Takže doporučuju vyrazit ráno/brzy dopoledne, to tam zdaleka nebyly takové davy, jako když jsme po poledni odjížděli. Stezka korunami stromů je relativně nová atrakce v Jánkách, takže návštěvníky láká. Je to tam teda moc krásné, pro děti zábavné i poučné, jsou odtud super výhledy, ale ta cena! Byla jsem sama se dvěma dětmi, platila jsem jen já a Šíma (necelé 4 roky), děti do 3 let jsou zdarma, a za vstup jsme dali 400 Kč. Ta cena je podobná jako na stezkách na Lipně nebo na Dolní Moravě, ale když to srovnám třeba s podobnou stezkou v Bavorském lese, tak tam mají vstup děti do 6 let zdarma a dospělí platí 10 EUR.

Na konci Stezky pak najdete obchod se suvenýry a (na místní poměry) velmi slušnou samoobslužnou restauraci. V nabídce bylo několik hotovek, ale i nějaký sendvič a salát. Pokud byste váhali, zda si dát oběd tady, tak mohu jen doporučit. U restaurace je i fajn dětské hřiště. Výlet na Stezku vám v pohodě zabere půl dne a celý ho zvládnete naprosto v pohodě i s kočárkem.

Farmapark Muchomůrka

Farmapark Muchomůrku najdete na veliké louce na kopci mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou. Z obou těchto míst se k němu dá dostat. My jsme šli ze Svobody nad Úpou, kde jsme bez problémů na náměstí zdarma zaparkovali, a vydali se 1 km směrem vzhůru po zelené značce. Bylo to opravdu hodně do kopce, ze začátku po asfaltu, pak po louce a nakonec po cestě krásnou alejí. Vyšlápla jsem to i s kočárkem, ale byla to teda fuška. Jak jsem pochopila, tak z Jánek to není zdaleka takový kopec, naopak je to krásná procházka po zpevněné cestě po naučné stezce Krakonošova Muchomůrka, kde je celkem deset zastavení. Najdete na nich obří dřevěné lavice, stoly nebo židle, ale také pomocníky Krakonoše s dřevěnými knihami.

Samotný farmapark byl pro nás jeden unikát vedle druhého. A to doslova. Zakládají si tam na volném pohybu dětí mezi zvířátky. Takže tam kolem vás volně pobíhají kozy, ovce, ale také třeba veliký krocan, ze kterého měli děti až trochu strach a i já vlastně respekt. Zvířata jsou velmi přítulná, takže pozor na věci a na jídlo, rádi vezmou, co jim přijde pod nos :)) Děti si mohou vybrat, jestli si budou hrát se zvířátky, nebo jestli vyzkoušejí některou z dalších mnoha aktivit jako trampolínu, pískoviště, florbal, golf, basket, houpačky nebo třeba chůdy. Nicméně jednoznačně největší úspěch měla skvělá kuličková dráha, u které by moje děti vydržely snad celé odpoledne. Navíc dřevěnou kuličku si můžete sami barvičkami nazdobit a pak si ji nechat na památku.

Je to opravdu místo s krásnou atmosférou, které působí jako balzám na duši. Na místě funguje i malé občerstvení, kde si můžete dát kafe nebo zmrzlinu. Vstupné je 80 Kč na osobu, malé děti neplatí a otevřeno mají od května do konce září za hezkého počasí. A pozor – ve chvíli, kdy v Jánkách panovalo turistické peklo, tak tady nahoře jsme byli skoro sami.

Baldův svět a bobová dráha Mladé Buky

Asi 15 minut autem z Horního Maršova směrem na Trutnov pojedete přes Mladé Buky, kde je v zimě celkem oblíbený lyžařský areál. A v létě tam funguje naprosto úžasný Baldův svět. Areál pro děti plný vodních prvků, prolézaček, houpaček, klouzaček a trampolín, které mají bezkonkurenční výhled na Sněžku a Černou horu.  Je tam i čertovská naučná stezka, tubing, mini ZOO a stánek s občerstvením. Vstupné je na 4 hodiny, dospělý platí 100 Kč a dítě 160 Kč, do 2 let zdarma. Do areálu můžete i s kočárkem, ale úplně to nedoporučuju (pokud to není nutné s úplně malým mimi), krom toho, že je celý areál dost v kopci, tak jsou tam různé cestičky a schody, takže s kočárkem nic pohodlného.

A kdyby Baldův svět náhodou nestačil, tak hned vedle můžete vyzkoušet bobovou dráhu, na které si užijete trošku adrenalinu i vy, nabízí totiž přes 1 km sjezdu a krásné výhledy. Jedna jízda vás vyjde na 70 Kč, dítě 50 Kč a děti do 5 let jezdí zdarma. Dole na parkovišti si pak můžete dát i celkem fajn oběd v restauraci Kravín. V nabídce mají i dětské menu a jídla byla chutná. Obecně řečeno musím říct, že nabídka v restauracích mě v tomto regionu celkem mile překvapila. Není to samozřejmě stále žádná velká hitparáda, ale už to aspoň není o tom, že by děti každý den musely jíst řízek a hranolky.

Koupaliště Trutnov

Když jsme odjížděli na hory, tak v Praze se téměř nedalo vydržet, jaké bylo vedro. Na horách to bylo sice o poznání lepší, ale i tam nás teplo doběhlo a jedno odpoledne jsme se rozhodli zajet se vykoupat. Nabízely se dvě možnosti a to buď lesní plovárna v Retroparku v Mladých Bukách, kam jsem se osobně hodně těšila, ale po zjištění, že je tam opravdu ledová voda a koupání vhodné spíš pro větší děti, jsme se raději vydali do Trutnova, který podle obrázků na webu sliboval hezké venkovní koupaliště s vyhřívanými bazény. A bylo to tak. Teda až na tu teplotu vody, úplně vyhřívaná mi nepřišla, ale bylo to lepší než v Turnově nebo v Mladé Boleslavi.  V areálu byl velký bazén na plavání, relaxační bazén s tobogánem a velkou klouzačkou a dětské brouzdaliště. Samozřejmě také občerstvení, zázemí a půjčovna plavacích pomůcek, kterou jsme rádi využili, protože „kufr s věcmi na koupaliště“, se kterým chodíme k vodě v Praze, jsem na hory opravdu netáhla 🙂 Nejvíc jsme si to užili v relaxačním bazénu, kde byly laguny s menší hloubkou, kde byla voda krásně vyhřátá sluníčkem. V dětském brouzdališti nám to moc nevyhovovalo, byla tam paradoxně celkem hloubka (postupně se svažující dno), takže míst na koupání pro úplně malé děti málo.  Jinak jsou tam ještě pískoviště a nějaké herní prvky a hřiště na beach. Ležet se dá buď u bazénů nebo na louce, místa relativně dost. Dospělý platí za den 65 Kč, dítě 45 Kč, do 3 let zdarma. Vstup a pohyb po areálu je samozřejmě možný i s kočárkem.

Lanovkou na Černou horu a výlet do Pece

Vyjet si z Janských Lázní nahoru kabinkovou lanovkou je skoro povinnost, když se nacházíte v okolí. My jsme nasedli ráno v Maršově na autobus a za 20 minut už jsme byli u lanovky, vyvezli jsme se nahoru a pokračovali pěšky až do Pece. Co se týče autobusové dopravy mezi Jánkami-Maršovem-Pecí, tak musím říct, že na jednu stranu sice jezdí autobusů spousta, na druhou stranu, pokud budete cestovat s kočárkem nebo Chariotem, připravte se na to, že ne vždy to půjde úplně hladce. V jízdních řádech většinou není vůbec vyznačeno, zda je autobus nízkopodlažní, nebo jestli kočárek musíte dávat dolu složený jako zavazadlo. Velká škoda, velmi by to ulehčilo plánování výletů. Nicméně tady jsme našli jeden spoj nějakého soukromého dopravce, který jezdil mezi Pecí a Janskými Lázněmi a vyloženě dopravu kočárků umožňoval. Byl to nízkopodlažní mini-minibus, do kterého jsme se málem nejen nevešli, ale samozřejmě jsme nebyli jediní, kdo chtěl jet s kočárkem. Co mě teda zarazilo, byla cena. Ta se platí tarifově = je jedno, jestli jedete celou trasu nebo jen jednu zastávku (!), vždy za osobu zaplatíte 60 Kč (!!), za dítě 40 Kč, do 6 let zdarma (aspoň, že tak). Klasický autobus vás vyjde asi tak na pětinu. Bohužel z Pece/Úpy/Maršova jezdí tento dopravce bezkonkurenčně nejčastěji. Doveze vás ke stanici lanovky, odkud se můžete pak dostat na Stezku třeba výletním vláčkem nebo samozřejmě i pěšky = nemusíte jezdit všude autem.

Jinak lanovka na Černou horu měla jezdit každou půlhodinu, ale ráno to vypadalo, že byla puštěná v kuse. Za cestu nahoru dáte 160 Kč, děti jezdí do 6ti let zdarma, jinak za 110 Kč. Kočárek se vám vejde v pohodě do kabinky, obsluha nám ochotně pomohla. Nikde žádná fronta, na rozdíl od lanovky na Sněžku, kde prý byly nejen celé Krkonoše, ale i celá Praha a půlka Polska k tomu a kde se čekala fronta na tři hodiny. I proto jsme výlet na Sněžku tentokrát vynechali.

U horní stanice lanovky se můžete zblízka podívat na to, jak vypadají rolby, sněžné skútry a sněžná děla, přečíst si o nich pár zajímavostí a zjistit, jaká je historie lanovky na Černou horu. A krom toho tam najdete Dětský park Kabinka, který nabízí několik zážitkových aktivit pro malé i velké. Je tam lezecká stěna, slackline, bungee trampolíny, lodičky a šlapací káry. Do parku se platí vstup 100 Kč/osoba/den, který platí na všechny uvedené aktivity.

Z Černé hory pak máte několik možností, kam se vydat na výlet. My jsme si vybrali klasickou ověřenou trasu přes Černou boudu, Václavák, Kolínskou a Pražskou boudu a kolem Husovy boudy dolu do Pece. Celou cestu půjdete z kopce, po zpevněných cestách, takže bez problémů můžete vyrazit s kočárkem, do Pece je to necelých 7km. Po cestě se můžete zastavit na Kolínské nebo Pražské boudě. U Kolínské boudy mají dětské hřiště a zvířátka, u Pražské boudy je také hřiště a prý tam výborně vaří. Po cestě si budete užívat nádherné výhledy na Sněžku a okolí kopce a údolí. Je to opravdu moc hezký a pohodový výlet. Co se jídla týče, tak protože nám děti po cestě usnuly, tak jsme vsadili na osvědčenou notu a jedli až v Peci v Hotelu Hvězda, který se kdysi objevil v pořadu Ano, šéfe! V nabídce mají i dětská jídla, jídelní židličky jsou k dispozici a vaří opravdu dobře.

Z Pece vám pak opět jede buď autobus, nebo se můžete svézt i výletním vláčkem do sousední Velké Úpy, kde čeká na vaši návštěvu novinka letošního léta – herní krajina Pecka.

Herní krajina Pecka ve Velké Úpě + koloběžky

Velká Úpa leží mezi Horním Maršovem a Pecí pod Sněžkou. Hned u hlavní silnice začíná sedačková lanovka na Portášky. Tu jsem vždycky považovala za jednu z nejpomalejších lanovek na světě 🙂 a taky za lanovku, která v létě vede někam, kde vlastně nic není (lépe řečeno nebylo, když jsem tam jako dítě jezdívala). Ale to se změnilo! A troufám si říct, že tahle lanovka se brzo stane jednou z nejpoužívanějších mezi místními lanovkami. U její horní stanice byla totiž vybudovaná (a stále se ještě buduje a rozšiřuje) herní krajina Pecka, která otevřela letos v červenci, takže opravdu žhavá novinka. A je to tedy fakt pecka musím uznat! Super nápad, krásné provedení, ráj pro děti. Několik stanovišť, prolézačky, klouzačky, tunely a kuličkové dráhy! Na ty si v infocentru u horní stanice lanovky zakoupíte dřevěnou „pecku“ (kuličku), která vám zůstane jako suvenýr.

Jinak na Portáškách je super chalupa, u které je dětské hřiště, mají tam restauraci i venkovní stánek, vaří tam, grilují, můžete si dát pivo a užívat si krásný výhled na okolní kopce. Stojí to tam za to. Lanovkou vám nahoru klidně vyvezou i kočárek. Obsluha lanovky byla velmi nápomocná a milá, což velmi oceňuju. Děti do 6ti let jezdí lanovkou zdarma. Jinak jednosměrná stojí 140/90 Kč, obousměrná 180/130 Kč.

My jsme si výlet na Pecku zpestřili ještě i půjčením koloběžek (300 Kč za koloběžku na 3 hodiny, lanovka v ceně), které nám vyvezli lanovkou, a dolu jsme se svezli. Ano, i s dětma. Jak? Byli v krosničkách = měli jsme je na zádech 🙂 A bylo to naprosto super! Koloběžky se dají půjčit i nahoře, ale když si je půjčíte dole, tak vás to vyjde levněji. V ceně máte helmu pro sebe i pro děti. Koloběžky jsou terénní s dobrými brzdami, cesta dolu byla pouze po asfaltu, tempo si určujete sami. Měli jsme z toho malinko respekt, ale parádně jsme si to užili, děti byly nadšené a spíš jim vadilo, když jsme jeli pomalu 😀 Jestli máte rádi adrenalin a budete mít s sebou krosničku/nosítko, zkuste, je to parádní zážitek. Nás teda na Portáškách nahoře chytila slušná průtrž mračen. Před tou jsme se naštěstí schovali, ale asi si dokážete představit, jak jsme vypadali, když jsme přijeli dolů :))

img_1368

Tím, že jsme v Krkonoších byli jen pár dní, tak jsme samozřejmě další atrakce a výlety neměli šanci stihnout. Nabízel by se samozřejmě výlet na Sněžku a na Luční boudu, bobovka v Peci, naučné stezky v Malé Úpě a další aktivity, za kterými se sem vrátíme někdy příště. Nicméně jsem velmi ráda, že přibývají důvody, proč i s malými dětmi vyrazit na hory k nám. Jistě, má to i své mouchy, nebylo všechno úplně ideální a stále je co zlepšovat, ale jako pozitivní věc beru právě ten vývoj směrem k rodinám s dětmi. A na závěr přidám ještě jeden tip – pokud jezdíte rádi na kolech, zvažte možnost půjčení si elektrokol (dá se i s dětskou sedačkou). Na krkonošské terény je to ideální věc a tím, že je to trend dnešní doby, tak půjčovny jsou skoro všude. Síť cyklostezek je velmi pestrá a vy budete mít možnost poznat krkonošské kopce ze sedla kola, i když na tom s fyzičkou nejste třeba úplně nejlíp. Upřímně komu by se chtělo šlapat půl dne krpál na Výrovku navíc s dítětem v sedačce, že jo. A navíc ta panorámata..k nezaplacení :))

1 komentář: „Tip na dovolenou: Krkonoše – Janské Lázně a okolí“

  1. To mi úplně připomnělo, jak jsem loňské jaro jela jako těhotná na několikadenní výlet na Ještěd. Do vyhledávače jsem zadala Ubytování pro dva, ikdyž už jsme tou dobou byli 3, ale manžel to ještě nevěděla, měla jsem v plánu mu to říct až tam :D. Vyskočilo na mě tohle: https://www.treehousejested.cz. Strašně jsme si to s manželem užili. Určitě tam zase vyrazíme, až naše dcera povyroste.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s